Csodavárost építenek a kínaiak

90 százalékkal alacsonyabb szemét termelés, 60 százalékkal kevesebb vízfogyasztást ígérnek a tervezők.

tt
2012. 11. 19. 13:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kínában egyedülálló mintaváros felépítése idén ősszel kezdődött, s mintegy nyolc évig tart. A projektet az abu-dzsabi Maszdar ökováros központjának felépítési jogát is elnyerő amerikai Adrian Smith & Gordon Gill építészcég jegyzi, fejlesztője a pekingi Vantone ingatlanvállalat.

60 százalékkal kevesebb vízfogyasztás

Elkészülte után a „Nagyszerű Város” 30 ezer családnak, vagyis mintegy 80 ezer embernek szolgál majd otthonául – derül ki a tervező cég honlapján is közzétett dokumentumokból. A túlnyomórészt megújuló energia használatára építő város egyedi jellegét annak kiemelkedően környezetkímélő volta adja, más városokkal összehasonlítva például csaknem 50 százalékkal kevesebb energiát és 60 százalékkal kevesebb vizet fogyaszt majd, szén-dioxid-kibocsátása egy átlagos kínai városhoz képest 60 százalékkal, a szemét mennyisége pedig 90 százalékkal lesz alacsonyabb.

Föld alá viszik a közlekedést

A teljes terület 60 százaléka lesz beépített, 40 százalékát zöldövezetek és sétálóterületek teszik majd ki – cél az, hogy egyetlen lakónak se kelljen két percnél többet gyalogolnia ahhoz, hogy közparkba érjen. A városnak saját ökoparkja is lesz a szennyvíz kezelésére és az elektromos energia termelésére, a földrajzi adottságok miatt a házak nem nap-, hanem elsősorban szélenergiát hasznosítanak. A környező földeket mezőgazdasági célokra tartják fenn, s külön figyelmet kap a természetes élővilág védelme.

Ugyan az autóforgalmat nem tiltják a városban, de arra a tervek szerint nem lesz szükség, a gyors közlekedést föld alatti és felszíni elektromos szállítóberendezések segítik majd – a remények szerint így a város idővel akár teljesen autómentessé is válhat.

A „Nagyszerű Város” annak bizonyítására szolgál, hogy a sűrűn lakott területeknek nem feltétlenül kell szennyezettnek és a környezettől elzártnak lenniük. A város emellett mintaprojekt is, amelyet sikere esetén Kína más területein is le lehet másolni – áll a tervezőcég, az Adrian Smith + Gordon Gill honlapján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.