Dráma az űrben: darabokra hullik az üstökös

Kozmikus dráma játszódik le a csillagászok szeme láttára, akik megfigyelhetik, miként töredezik darabokra egy üstökös.

PR
2012. 11. 07. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 168p Hergenrother katalógusjelű üstököst Carl Hergenrother amerikai asztronómus fedezte fel 1998 novemberében. A kozmikus vándor 6,9 évente tér vissza a Nap közelébe – olvasható a Space.com űrkutatási hírportálon.

A meglehetősen halovány üstökös jelenleg az Androméda és a Gyík (Lacerta) csillagképek között figyelhető meg. A legújabb felvételeken a magja mellett több jól elkülöníthető töredéket észleltek a csillagászok, akik ebből arra következtettek, hogy a 168p Hergenrother napjai meg vannak számlálva.

„A 168p Hergenrother üstökös darabokra esik szét. A hawaii Mauna Kea-csúcson működő 8 méteres Gemini teleszkóppal végzett megfigyelések során azt észleltük, hogy a magja legalább négy darabra töredezett. Ezáltal megnövekedett a por mennyisége a kómában, a nukleuszt körülvevő ködszerű gázfelhőben” – hangsúlyozza Rachel Stevenson, a NASA bolygókutató részlege, a Jet Propulsion Laboratory kutatója.

Az egyik töredék saját csóvát „növesztett”, amely párhuzamosan fut az üstökös csóvájával. Mint a NASA szakértői rámutatnak, sem az üstökös, sem a töredékei nem jelentenek veszélyt a Földre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.