A brit Brunel Egyetem kutatói rájöttek, hogy a legsikeresebb profi focisták az ellenféllel való szembekerüléskor jóval több régiót képesek aktivizálni az agyukban, mint a kevésbé tehetséges játékosok, ennek következtében pedig sokkal könnyebben és gyorsabban tudnak reagálni a különböző cselekre.
A Journal of Sport and Exercise Psychology című tudományos szaklapban publikált kutatási eredmények szerint a tapasztalt játékosok képesek figyelmen kívül hagyni ösztönös reakcióikat, és ezért nem dőlnek be olyan könnyen az ellenfelek cseleinek.
A kutatás részeként a tudósok 39 kezdő és félprofi focistán végeztek MRI-vizsgálatot, miközben a résztvevők egy labdával feléjük rohanó ellenfélről készült videoklipet néztek. Időről időre a videón szereplő focista egy-egy cselt is bevetett: ilyenkor a résztvevőknek el kellett dönteniük, melyik irányba kellene mozdulniuk annak érdekében, hogy kivédjék a cselt.
Ezek után a résztvevőket a teljesítményük szerint csoportokba osztották. Kiderült, hogy a legjobban teljesítők agyában sokkal több, a motoros funkciók működésével kapcsolatos agyi terület volt aktív, mint a kevésbé jól teljesítőkében.
„Az idegrendszeri vizsgálatok alapján elmondhatjuk, hogy az igazán tehetséges focisták agya jóval aktívabb, mint a kezdő vagy kevésbé tehetséges játékosoké” – nyilatkozta Daniel Bishop, a Brunel Egyetem munkatársa. „Úgy gondoljuk, az idegrendszeri aktivitás fokozható a megfelelő edzésmódszerekkel, ezért a kutatás következő fázisában azt fogjuk megvizsgálni, agyunk miként tanulja meg előre jelezni az ellenfelek mozgását.”