AIDS: az elődök már több mint ötmillió évesek

Halálos kór fertőzi az emberiséget, a kutatók rájöttek, mióta is.

UDM
2013. 02. 24. 15:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogy mikor keletkezett a HIV vírus, az egyik legsúlyosabb csapás az emberiségre? Nyilvánvalóan lényegesen korábban, mint eddig gondolták. Az eddig elvégzett genetikai vizsgálatok alapján legalábbis erre jutottak a seattle-i Fred Hutchinson Rákkutató Központ tudósai (Fred Hutchinson Cancer Research Center).

Az emberszabásúakban már legalább ötmillió évvel ezelőttről kimutattak hasonló vírusokat, de lehet, hogy már 12 millió éve is léteztek – állítják a szakértők, miután több majomfaj örökítőanyagát megvizsgálták. A kutatások során negyvennél is több, a szubszaharai régióban élő, nem emberszabású főemlősfaj egyedeinek szervezetében mutattak ki lentivírusokat. Ebbe a nemzetségbe tartozik az embereket is megfertőző AIDS-vírus.

Nem minden lentivírus károsítja olyan mértékben a hordozóját, mint ahogyan a HIV vírus hat az emberre, sok közülük a gazdatest károsítása nélkül is képes szaporodni. Mivel azonban az örökítőanyag egyes darabjain nyomot hagynak még az ilyen ártalmatlan vírusok is, ezért a tudósok több különböző majomfaj DNS-ét megvizsgálták, és annak a nyomait kutatták, hogyan alkalmazkodott a szervezet védekező rendszere genetikailag a lentivírusokhoz.

A lentivírusoknak az evolúció során sok változata keletkezett, és aztán viszonylag gyorsan el is tűntek. Ez jelentősen megnehezíti a kutatók dolgát, hogy egyértelműen felrajzolhassák a kórokozók „születésének” történetét. Végülis a tudósok a módosulások száma és módja, valamint a különböző majomfajok közti különbségek összevetésével állították fel a lentivírusok családfáját.

„Mivel ezek közül a vírusok közül néhány az emberre is veszélyes lehet, fontos, hogy pontosan feltérképezzük az eredetüket\", magyarázza Michael Emerman kutató.

Az AIDS-vírusról tudjuk, hogy egy, a csimpánzokról az emberre átterjedt lentivírusfaj, de eddig nem tisztázták, vajon mióta fertőzik lentivírusok a főemlősöket. Általában a tudósok 4-5 millió évről beszélnek, viszont nyilvánvalóan sokkal régebben megkezdődött a vírusok adaptálódása.

Hogy a HIV vírus miért olyan veszélyes az emberre, míg a majmoknál általában viszonylag ártalmatlan? – a kutatók már hat éve kiderítették: a vírus veszélytelen formájában irányítani tudja a gazdaállat immunsejtjeit. A HIV vírusnak viszont hiányzik ez a kontrollképessége: ha a kórokozó bejut a szervezetbe, az immunrendszer annyira összezavarodik, hogy a gazda belehal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.