Földrengés: törésvonalak húzódnak az atomreaktorok alatt

Nagy valószínűséggel két – a földrengés szempontjából nem elhanyagolható – aktív geológiai törésvonal is húzódik a higasidóri atomerőmű alatt.

tt
2013. 02. 18. 19:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hatóság vizsgálóbizottsága az erőmű alatt talált vulkáni hamu kielemzése után jutott erre a következtetésre – jelentette az NHK japán televízió. A bizottság ennek alapján elutasította a létesítményt üzemeltető Tóhoku Electric cég azon érvét, amely szerint az erőmű alatti kőzetrétegek töréseit vízbetörés, és nem szeizmikus aktivitás okozta.

Az ország északkeleti partvidékén található egyreaktoros létesítmény már a második atomerőmű a szigetországban, amely alatt aktív törésvonalat talált a hatóság. A curugai atomerőmű alatt decemberben fedeztek fel aktív törésvonalat, ami sajtóértesülések szerint a létesítmény lebontását vonhatja maga után.

A kormány irányelvei tiltják, hogy aktív törésvonal felett épüljön atomerőmű a szigetországban, mivel az jelentős kockázatot jelent földrengés esetén.

A jelenleg nem üzemelő higasidóri erőmű lebontása még nem került szóba, de az biztosnak látszik, hogy csak jelentős földrengés-biztonsági fejlesztések után indulhatna újra az áramtermelés a létesítményben. A helyzetet bonyolítja, hogy egy további reaktor építés alatt van Higasidóriban, s ennek sorsáról sem született még végleges döntés.

Ezzel párhuzamosan hétfőn újabb 155 személy indított pert a kormány és egy energiaszolgáltató vállalat ellen Sidzuoka prefektúrában, azt követelve, hogy bontsák el a hamaokai atomerőművet. A felperesek arra hivatkoznak, hogy földtani felmérések szerint 80 százalék a valószínűsége annak, hogy egy Richter-skála szerinti 8,7-es erősségű földrengés következzen be a létesítmény közvetlen közelében a következő 30 év során.

Az atomenergetikai hatóság jelenleg négy erőmű földrengésbiztonságát vizsgálja, többek között az ói erőművet is, amely jelenleg az ország egyetlen üzemelő nukleáris létesítménye. A 2011-es fukusimai baleset keltette félelmek miatt jelenleg Japán 50 működőképes reaktorából csupán kettő üzemel. A nyáron pedig ismét atomenergia nélkül marad majd az ország, miután az ói erőmű két üzemben lévő reaktorát rutinvizsgálatok miatt le fogják állítani.

A kormány az idei év során több erőművet is újra akar indíttatni, de az atomenergetikai hatóság jelezte, hogy nem fogják tudni 2013 folyamán befejezni a létesítmények kötelező biztonsági átvizsgálását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.