Tapad anyjához a budapesti elefántborjú, mi nevezhetjük el

A gondozók megfeszített munkájának köszönhetően 51 év után újra elefántborjú futkározhat a budapesti állatkert kifutóján, s mi adhatunk neki nevet.

Gabay Balázs
2013. 02. 21. 17:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötvenegy éve vártunk erre a pillanatra. Persányi Miklós, az állatkert főigazgatója nem túlzott, 1962 óta nem látott „csoda” történt február 14-én: megszületett a kiselefánt, „akinek tényleg mindene jól néz ki”. Bővülhet itt a vadonban már kihalt Mhorr-gazella-család vagy a kuszkusz- és a lajhárpopuláció, a csütörtökön a Fővárosi Állat-és Növénykertbe látogató sajtóhad – a résztvevők száma alapján inkább ármádia volt ez – egyetlen pillanatra várt lélegzet-visszafojtva. Arra, hogy az elefántborjú megjelenjen a kifutón. Az, hogy ez a momentum eljöhetett, sok dolognak volt köszönhető.

Először is annak, hogy a Franciaországban született mama, Angele és párja, az életét a belgiumi Ieperben tengető Assam Budapestre költözzön az európai tenyésztési program részeként. A szerelem lángra lobbanása kettejük között persze még kevés lett volna, a kapcsolatnak az előzetes tervek szerint gyümölcsöznie kellett, ami 2011-ben meg is történt. Ahogy az állatkert vezetője is megjegyezte, a kiselefánt februári érkezése annak ellenére meglepő volt, hogy a gondozók ismerték a fogantatás idejét. Úgy számoltak, hogy a kis jövevény májusban lát majd napvilágot. A szülés komolyabb problémák nélkül lezajlott, az igazi nehézségek csak ez után következtek.

A borjú az első néhány napban például az istálló egyik ajtaját azonosította anyaként, és folyamatosan a hideg fémet nyalogatta. Sós Endre, az állatkert orvosa erre utalva humorosan meg is jegyezte, bár a kicsi nevéről kiírt szavazásba tradicionális okokból csak az „a” betűvel kezdődő személyneveket vették be, az ajtó azért nem merült fel. A gondozók a javasolt 24 óra helyett 27 órán át várták, hogy az állat megtalálja anyja emlőit, de erre nem került sor. Miután egészségügyi okokból a friss anyatejnek el kellett hagynia az anyaállat szervezetét, megfejték Angelét, de a kicsi a cumit is nehezen találta meg. Az áttörés végül szombat hajnalban jött el: a kiselefánt elkezdett önállóan szopni, a tízfős, gondozókból, orvosból álló stáb pedig hosszú idő után először kialudhatta magát.

Az állatkert dupla büszkeséggel tekinthet az alig egy méter magas, közel 90 kilós jövevényre. Sós Endrétől úgy értesültünk, Európában átlagosan 5-6 elefánt születik évente, de előfordul, hogy ennél is kevesebb újszülött lát napvilágot. Másrészt az utóbbi években valamilyen kifürkészhetetlen okból kifolyólag szinte csak hím borjúk érkeztek, egész Európában mindössze egyetlen nőstény született. Budapesten végre az utóbbiból is köszönthetünk egy egyedet, így akár arra is van lehetőség, hogy a jövőben tovább nőjön hazánkban az elefántpopuláció.

A kicsiért most már nem kell aggódni, bátran jár-kel a kifutóban, légypapírként ragad édesanyja lábához. Angelét is maximum a szervezetében ragadt méhlepénydarab miatt kell orvosnak felügyelnie, de ez Sós szerint nem jelent komoly kockázatot. A nagyközönség hétvégén az időjárás függvényében látogathatja a kis családot, de jövő héttől 13 és 15 óra között kisebb csoportokban már beengedik az embereket az Elefántházba. Addig mással kell elfoglalnia magát az érdeklődőknek, például, hogy nevet válasszanak az ifjú ormányosnak. Ehhez csupán kattintaniuk kell egyet az mno.hu margóján. Az összesített eredményt az akcióban részt vevő hírportálok hétfő reggelig juttatják el az állatkert címére, a végső döntést pedig pár órával később közlik honlapjukon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.