Számos esetben a szívbetegségek már visszafordíthatatlanok, de bizonyos helyzetekben egyszerűen visszaállítható a szív- és érrendszer megfelelő működése. A lehetőségek közé tartozik többek között a mozgás, a megfelelő zsírszegény étrend, a csökkentett sóbevitel, valamint az életmód változtatása. A magas koleszterinszint és a túlsúly is hozzájárul a szívbetegségek kialakulásához, amelyek légszomjat, fáradékonyságot, a koszorúerek elzáródását, szabálytalan szívverést okozhatnak. A Huffingtonpost című internetes oldal szívbarát diétákkal próbál segítséget nyújtani a szív- és érrendszeri problémákkal küzdőknek.
A10 leghatásosabb diéta a szív- és érrendszer védelméért.
1. Ornish-diéta: A szakértők szerint, ha a diétázó szigorúan betartja az előírt étrendet (semmilyen húsfélét nem eszik, és maximum 10 százalékos zsírtartalmú élelmiszereket fogyaszt) a szívbetegségek visszafordíthatóak, illetve elkerülhetőek.
2. DASCH diéta (Dietary Approaches to Stop Hypertension): A kúra alatt a sófogyasztást minimalizálni kell, és túlnyomóan zöldségeket, gyümölcsöket, gabonát lehet fogyasztani, ezáltal gátat szab a magas vérnyomásos betegségek, a szív- és érrendszeri betegségek súlyosbodásának.
3. Mediterrán diéta: Kutatások bizonyítják, hogy a mediterrán étrend megakadályozza az érrendszeri betegségek kialakulását, mivel a fehérje nagy mennyiségét halból, és csak kis mennyiségét nyerik vörös húsból a diétázók.
4. Vegán diéta: szintén nagy népszerűségnek örvend szakértői körökben – a sok zöldség, gyümölcs és teljes kiőrlésű gabona fogyasztása és az állati eredetű termékek kizárása révén növeli a szív-és érrendszer egészségét.
5. Flexitarian diéta: átlagon felüli pontszámot szerzett, ugyanis csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, szintén a sok gyümölcs, zöldség és teljes kiőrlésű gabona miatt.
6. Gyulladásgátló diéta: 3,6 csillagot szerzett. A mediterrán étrenden alapul, ugyanis nagy hangsúlyt fektet az ómega–3 zsírsav bevitelére: így olajos magvak és a hal fogyasztását preferálja, ezáltal csökkenti a szívbetegségek és a krónikus betegségek kialakulását.
7. Mayo klinika diétája, azaz az „öko Atkins-diéta”: a szívproblémák megelőzésében és szabályozásában játszik nagy szerepet. A diéta lényege, hogy egy olyan étkezési szokást alakítsunk ki, amelyből kihagyjuk a szervezetre káros ételeket.
8. A Nagy fogyás-diéta (Biggest Loser): az átlag feletti szívbarát diéták közé tartozik, mivel az étrend zöldségeken, gyümölcsökön, teljes kiőrlésű gabonán, és sovány tejtermékeken alapul.
9. Volumetrics-diéta: szintén az egészséges táplálkozással közelíti meg a szív megóvását a betegségektől, a zöldség, gyümölcs és gabonák fogyasztásával, alapját a levesek adják.
10. Haslaposító diéta (Flat Belly): a diéta a telítetlen zsírsavat tartalmazó ételek fogyasztására támaszkodik, ami jó hatással van a szívre, és természetesen mozgással kombinálva.