Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) átmenetileg lezárta a hozzáférést az egyik online műszaki adatbázisához, miután egy volt kínai alkalmazottja megpróbált Kínába utazni illegálisan megszerzett információtechnológiai adatok birtokában – közölte szerdán a NASA igazgatója.
Charles Bolden Washingtonban, az illetékes kongresszusi testület meghallgatásán elmondta, hogy emellett teljesen letiltották a NASA központjaiban dolgozó kínai és néhány más külföldi alkalmazott távoli számítógép-elérési jogosultságait. Ez 281 külföldit érint, köztük 192 kínait. Nem adnak továbbá újabb elérési lehetőséget a NASA központjaihoz kínai, mianmari, eritreai, iráni, észak-koreai, szaúdi, szudáni és üzbég embereknek.
„Nemzetbiztonsági ügyről van szó, nem a NASA biztonságáról” – hangsúlyozta Bolden, elismerve, hogy a történtekért személyesen is felelősséggel tartozik, és erről kész számot adni, ha az ügy vizsgálata lezárul. A biztonsági intézkedéseket azután szigorították meg, hogy múlt szombaton a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) őrizetbe vette a NASA egy volt kínai alkalmazottját, Po Csiangot, aki haza akart utazni „nagy mennyiségű információs technológia birtokában, amelyre jogosulatlanul tett szert”. Ezt Frank Wolf republikánus képviselő mondta el, akinek a virginiai választókerületében működik a NASA Langley Kutatóközpontja, ahol Csiang is dolgozott.
Az FBI a Washington melletti Dulles nemzetközi repülőtéren tartóztatta fel a kínai születésű férfit, amint éppen felszállt egy pekingi járatra. Csiang letartóztatásáról csütörtökön döntenek. A bírósági iratok szerint azzal vádolják őt, hogy hazudott a szövetségi ügynököknek arról a számítástechnikai eszközről, amelyet magával készült vinni Kínába.
Wolf, aki a képviselőház kereskedelmi, igazságügyi és tudományos-kutatási téren illetékes költségvetési albizottságának elnöke, a múlt héten már megnevezte Csiangot egy másik meghallgatáson, ahol a NASA központjaiban tapasztalt biztonsági résekkel foglalkoztak. „Tudjuk, hogy Kína agresszív kémtevékenységet folytat” – hangoztatta a Peking elleni bírálatairól ismert Wolf a szerdai meghallgatáson. Hozzáfűzte, hogy a Fehér Ház egy minapi jelentése szerint Kína elsősorban a NASA űrkutatási és repüléstani kutatásai iránt érdeklődik.