Dinoszauruszok tojásaira bukkantak Spanyolországban

A tojásokat valószínűleg növényevő szauropodák hagyták hátra sok tízmillió évvel ezelőtt.

tt
2013. 03. 19. 7:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tojásfosszíliákra, héjakra és fészekmaradványokra a Lleida tartománybeli Coll de Nargó-i geológiai formáció rétegeiben bukkantak. A kutatók közlése szerint a térséget a késő kréta korban mocsár borította.

A feltárásokat végző csoport vezetője, Albert García Sellés, a Katalán Paleontológiai Intézet munkatársa elmondta, hogy a mostani ásatásokat megelőzően csupán egyféle dinoszaurusztojásokat, a Megaloolithus siruguei-éit fedezték fel a körzetben, a legújabb leletek között azonban négy új fajtát is találtak.

A tudósok – akinek a tanulmányát a LiveScience tudományos portál ismertette – úgy vélik, hogy a Coll de Nargó-i körzet az egyik legfontosabb fészekrakó hely lehetett az őshüllők számára a mai Európa területén mintegy 71-67 millió évvel ezelőtt.

„Korábban még sosem találtunk ennyi tojásrakásra szolgáló fészket egyetlen helyen. Ráadásul az a tény, hogy többféle tojás fosszíliái hevertek ugyanazon a rétegszinten, azt sugallja, hogy a területet különböző típusú dinoszauruszok használták fészekrakásra” – mondta Sellés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.