Jól átverte a tudósokat az ABC-n élő barna medve

Félrevezette a barna medve a tudósokat, eddig ugyanis azt hitték, a két faj rokon, pedig úgy tűnik, hogy mégsem.

kn
2013. 03. 19. 12:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jegesmedve módfelett homogén faj, és nincs bizonyíték arra, hogy a barna medvétől származna – derítették ki genetikai elemzéssel a Kaliforniai Egyetem kutatói, fenekestől felforgatva a szoros rokonságban álló két faj evolúciós történetéről szóló elképzeléseket.

Korábbi tanulmányok azt sugallták, hogy a múltban történt kereszteződés eredményeként valamennyi jegesmedvében vannak olyan gének, amelyek barna medvéktől származnak. Az amerikai tudományos akadémia PLOS Genetics című folyóiratában közzétett tanulmány szerint a két faj közötti génkeveredés csak egy elzárt közösségre igaz, és nem a teljes jegesmedve-populációra, amelyben nincsenek barnamedvegének. Egy bizonyos alaszkai barnamedve-közösségben ugyanis bizonyítékokat találtak arra, hogy a populáció példányai éppen hogy fordítva, a jegesmedvétől örököltek géneket.

A félreértés középpontjában az a barnamedve-népesség áll, amely az alaszkai ABC-(Admiralitás, Baranof, Chicagof)szigeteken él. Ezek a kinézetükben és magatartásukban nyilvánvalóan barna medvék genetikai hasonlóak a jegesmedvékhez. A populáció tagjai genetikailag valóban különösek, és régóta ellentmondásos a megítélésük a jegesmedvékhez való rokonságukat illetően. „Most azonban meg tudjuk a kapcsolatot magyarázni, és ez nagyon egyszerű történet” – hangsúlyozta Beth Saphiro, a Kaliforniai Egyetem fejlődésbiológiai és ökológia professzora, a tanulmány társszerzője.

 

Saphiro és kollégái hét jegesmedve, egy ABC-szigeteken élő barna medve, egy, az Alaszkai-félszigeten élő barna medve és egy fekete medve génállományát elemezték, illetve vetették össze. Az ABC-szigeteken élő barna medvék körében végzett első genetikai elemzés, amely a mitokondriális DNS-t vizsgálta, azt mutatta ki, hogy a szóban forgó barna medvék anyaági örökítőanyaga jobban egyezik a jegesmedvékével, mint más barna medvékével – ezért vélték akkor úgy a tudósok, hogy az ABC-szigeteken élő barna medvék lehetnek a mai jegesmedvék ősei. Az új genetikai tanulmány ellenben a sejtmagban lévő kromoszómák DNS-ét – anya- és apaági örökítőanyagát – elemezte.

A kutatók most bizonyítékot találtak arra, hogy az ABC-szigeteki barnamedve X-kromoszómáinak mintegy 6,5 százaléka a jegesmedvétől ered, és utóbbiakból származik a teljes genomjuk mintegy egy százaléka. Az ABC-szigeteki barnamedvéknek több közös DNS-ük van a nőstény jegesmedvékkel. Arra viszont nem találtak bizonyítékot a szakemberek, hogy a barnamedvék génjei jelen lennének a jegesmedvékben.

 

A szakemberek szerint az utolsó jégkorszak végén az Alaszka déli részén húzódó szigeteken jegesmedvék rekedtek. A nőstény jegesmedvék párzottak az Alaszkai-félszigetről a szigetekre úszó hím barna medvével, és az ottani jegesmedve-populáció fokozatosan átalakult barnamedve-népességé – olvasható a ScienceDaily tudományos hírportálon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.