Milyen lesz a jövő embere?

Az emberiséget évezredek óta foglalkoztatja a halhatatlanság. Vajon az új technikai vívmányokkal elérhetjük?

2013. 03. 15. 7:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mi van akkor, ha az ember összes problémája nemcsak a külső tényezőkből ered, hanem összefüggésben van a biológiai kapacitásával? Évezredek óta az emberiség mindig azon gondolkodott, hogyan tudná átlépni a természet törvényeit. Már az első történelmi regény, a Gilgames-eposz is annak a férfinak a történetét meséli el, aki a halhatatlanságot keresve meghaladja emberi korlátait. Évszázadok alatt a jógik, az aszkéták és a szerzetesek sanyargatták magukat, hogy elérjék azt a határmezsgyét, ami az embert elválasztja istentől. Manapság már a technika vívmányaival próbáljuk megismerni meddig terjed az emberi lehetőségek határa.

Rémi Sussan újságíró leginkább az új technikai vívmányokkal foglalkozik. Különösképp a társadalom és a technika kapcsolata érdekli. Sussan több ilyen témájú újságnál dolgozott,  írt a Technikartba, a PC Magazine-ba, a Computer Artsba és a Science et vie High Techbe. 2006-tól folyamatosan jelennek meg könyvei az emberiség feltételezett jövőjéről. (Forrás: Internetactu.net)

A transzhumanizmus egy olyan új gondolkodásmód, amely megkérdőjelezi azt az előfeltevést, miszerint az emberi állapot lényegében megváltoztathatatlan.
(Forrás: Transhumanism.org)

Sokan úgy vélik, hogy a genetikai kísérletek játszhatnak főszerepet a jövő emberének gondolatában. Előszeretettel fogják használni azokat az eljárásokat, amelyeket a különböző technikai vívmányoknak, különösen a számítógépnek köszönhetnek. Miért? Az okok többfélék: először is manapság az emberek többsége inkább a technikai tudományokat preferálja, ellenben a biológiaival. Az úgynevezett a transzhumanisták egy olyan jövőt vizionálnak, amelyben például úgy alakíthatjuk testünket, ahogy akarjuk. Az viszont kétséges, hogy a gének átalakításának a kísérlete egyedül el tudja-e érni a kívánt változtatásokat. Talán eltüntetjük az öregedésért felelős gént, de a testünk ugyanúgy törékeny marad. Esetleg meg tudjuk növelni figyelmünket, az emlékező- vagy koncentrálóképességünket? A futuristák fejében olyan kiborgok (robotok) élnek, amelyek furcsa elegyei a biológiai és mesterséges létnek: egy olyan mesterséges, de az emberivel egyenértékű szervezetet kívánnak létrehozni, amely ugyanakkor rugalmasabb és szilárdabb az eredetinél.

Képzeljük el, hogy sikerült feltérképezni és regisztrálni neuronjaink kapcsolódásainak együttesét. A materialista tudat teóriája készen áll, így csak egy pillanatunk van arra, hogy a tudatunkat megpillantsuk a regisztrálás pillanatában. Ezt a lapot, ezt a térképet letöltjük egy számítógépre vagy egy robotra. Ezzel a gyors és hatékony eljárással semmi nem akadályoz meg minket abban, hogy úgy „játsszunk”, akár az MP3-as lejátszóval. A tudatunk tehát át van téve egy másik testbe – amely lehet akár egy robot vagy egy virtuális test egy olyan világban, ahol minden virtuális.

Viszont ez a fajta „eljárás” eltörli az identitásunkat. Először is, ha a tudatom át van téve egy másik testbe, akkor az eredetim már nem is létezik? Semmi nem kötelez minket arra, hogy a „letöltést” ne végezzük el egy már halott emberen is. Létezik egy eredeti és egy másolt élőlény, de egyenértékűek egymással? Melyik a jobb és melyik a rosszabb? Vagy mi lesz, ha egy egész csapatot sokszorosítunk magunkból? Mindenesetre, a virtuális világ, ahol letöltve találjuk magunkat, lehet az bizonyos boldogság, amit annyira kerestünk?

Mi van akkor, ha az ember összes problémája nemcsak a külső tényezőkből ered, hanem összefüggésben van a biológiai kapacitásával? Évezredek óta az emberiség mindig azon gondolkodott, hogyan tudná átlépni a természet törvényeit. Már az első történelmi regény, a Gilgames- eposz is annak a férfinak a történetét meséli el, aki a halhatatlanságot keresve meghaladja emberi korlátait. Évszázadok alatt a különböző jógik, aszkéták és szerzetesek sanyargatták magukat, hogy elérjék azt a határmezsgyét, ami az embert elválasztja istentől. Manapság már a technika vívmányaival próbáljuk megismerni meddig terjed az emberi lehetőségek határa.

Technológiák az ember megváltoztatására

Sokan úgy vélik, hogy a genetikai kísérletek játszhatnak főszerepet a jövő emberének gondolatában. Előszeretettel fogják használni azokat az eljárásokat, melyeket a különböző technikai vívmányoknak, különösen a számítógépnek köszönhetnek. Miért? Az okok többfélék: először is manapság az emberek többsége inkább a technikai tudományokat preferálja, ellenben a biológiaival. Az úgynevezett a transzhumanisták egy olyan jövőt vizionálnak, amelyben például úgy alakíthatjuk testünket, ahogy akarjuk. Az viszont kétséges, hogy a gének átalakításának a kísérlete egyedül el tudja-e érni a kívánt változtatásokat. Talán eltüntetjük az öregedésért felelős gént, de a testünk ugyanúgy törékeny marad. Esetleg meg tudjuk növelni figyelmünket, az emlékező- vagy koncentrálóképességünket? A futuristák fejében olyan cyborgok ( robotokat) élnek, mely furcsa elegyei a biológiai és mesterséges létnek: egy olyan mesterséges, de az emberivel egyenértékű szervezetet kívánnak létrehozni, amely ugyanakkor rugalmasabb és szilárdabb az eredetinél.

A cyborgokon túl

Képzeljük el, hogy sikerült feltérképezni és regisztrálni neuronjain kapcsolódásainak együttesét. A materialista tudat teóriája készen áll, így csak egy pillanatunk van arra, hogy a tudatunkat megpillantsuk a regisztrálás pillanatában. Ezt a lapot, ezt a térlépet letöltjük egy számítógépre vagy egy robotra. Ezzel a gyors és hatékony eljárással semmi nem akadályoz meg minket abban, hogy úgy „játszunk”, akár az MP3-as lejátszóval. A tudatunk tehát át van téve egy másik testbe- mely lehet akár egy robot vagy egy virtuális test egy olyan világban, ahol minden virtuális.

Viszont ez a fajta „eljárás” eltörli az identitásunkat. Először is, ha a tudatom át van téve egy másik testbe, akkor az eredetim már nem is létezik? Semmi nem kötelez minket arra, hogy a „letöltést” ne egy már halott emberen is elvégezzük. Létezik egy eredeti és egy másolt élőlény, de egyenértékűek ezek egymással? Melyik a jobb és melyik a rosszabb? Vagy mi lesz, ha egy egész csapatot sokszorosítunk magunkból? Mindenesetre, a virtuális világ, ahol letöltve találjuk magunkat, lehet az bizonyos boldogság, melyet annyira kerestünk?

 

Rémi Sussan újságíró, különösen az új technikai vívmányokkal foglalkozik. Különösen a társadalom a technika kapcsolata érdekli. Sussan több ilyen témájú újságnál dolgozott, mint a Technikart, PC Magazine, Computer Arts, Science et vie High Tech. 2006-tól folyamatosan jelennek meg könyvei az emberiség feltételezett jövőjéről. (Forrás: Internetactu.net)

A transzhumanizmus egy olyan új gondolkodásmódl, amely megkérdõjelezi azt az elõfeltevést, miszerint az emberi állapot lényegében megváltoztathatatlan. (Forrás: www.transhumanism.org)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.