Mitől ilyen hideg a március?

A kutatók arra gyanakodnak, hogy az északi sarkkör felmelegedése okozza más területeken a szokatlan hideg időjárást.

KZ
2013. 03. 30. 5:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rekordhideg Belgiumban és Franciaország keleti részén, tízezer állat a hó fogságában Észak-Írországban, 25 halott Lengyelországban – márciusban, amikor a hőmérők mínusz 24 Celsius-fokot is mutathatnak éjszaka.
A klímakutatókat erősen foglalkoztatja az immár negyedik egymás utáni évben nagy hóesésekkel jelentkező kemény tél Európában és Észak-Amerikában. És sokan közülük azt gyanítják, hogy az északi-sarkköri jégmező nyári olvadása jelentősen módosítani fogja a légköri mozgásokat télen az északi féltekén.

1979-ben, a műholdas mérések kezdetén körülbelül 7 millió négyzetkilométernyi óceánt borított jég nyáron. 2012 szeptemberében ez a terület már csak 3,4 millió négyzetkilométer volt. „Úgy vélem, az összefüggés egyre világosabb, még ha a tudomány eddig nem állapította is meg ezt egyértelműen” – mondja Dim Coumou, a Berlin melletti Potsdami Klímakutató Intézet (PIK) tudósa, egyetértve több tanulmánnyal, amely az utóbbi években látott napvilágot.


E nézet egy másik ismert szószólója, Charles Greene, a New York-i Cornell Egyetem professzora szerint a magyarázat a következő: minél kisebb az északi sarkkör jégfelülete, amely visszaveri a napfényt, annál inkább felmelegszik a tenger (ez pedig gyorsítja a jég olvadását). Ősszel a felhalmozott meleg fokozatosan visszakerül a légkörbe, növelve a levegő nedvességtartalmát és a légnyomást, s tovább csökkentve a hőmérséklet-különbséget az északi sarkkör és a délebbre húzódó szélességi körök között.

Ez módosítja a tenger és a levegő közötti bonyolult kölcsönhatást. Az egyik következmény az, hogy a poláris örvény, az Északi-sark közelében lévő állandó ciklon kevésbé tudja megtartani a hideg és nedves sarki légtömegeket, így azok délebbre húzódnak. „A jégmezőkre ható változások növelik annak valószínűségét, hogy a sarki hideg levegő délebbre nyomul” – mondja Charles Greene. „De az már nem jósolható meg ilyen biztonsággal, mely területeket fogja ez érinteni.”

Ez az elmélet mindamellett nem élvez egyöntetű támogatást a klímakutatók körében. „Az északi sarkköri jégterület csökkenése mintegy tizenöt éve figyelhető meg, s ez még kissé rövid idő a formális következtetéshez” az összefüggést illetően – vélekedik David Salas-y-Melia, a Météo France kutatója. Jeff Knight, a brit meteorológiai intézet munkatársa szerint „nem lehetetlen az a magyarázat, hogy kapcsolat van a jég olvadása és a légköri mozgások között, de a zsűri még tanácskozik ez ügyben”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.