Hatástalanok a napjainkban kapható antibiotikumok a folyamatosan fejlődő szuperbaktériumok ellen, ami katasztrófához vezethet, ugyanis ez a betegekre nézve azt jelenti, hogy egy rutinműtét okozta fertőzés halállal is végződhet
Az antibiotikum-ellenálló képesség hatalmas problémát jelent az orvostudomány számára, mivel egy kisebb műtétnél fellépő fertőzés akár a beteg halálához is vezethet – mondta Kate Kelland, Nagy-Britannia legfelső egészségügyi tisztviselője. A megoldást a korszerű gyógyszerek fejlesztése jelenti, amivel ezek ellen a mutáns baktériumok ellen az orvostudomány védekezni képes. „Globális fellépésre van szükség, hogy fel tudjuk venni a harcot az antibiotikus és antimikrobális ellenállással szemben” – jelentette ki Sally Davies angliai főorvos. Az antimikrobális ellenállás hatalmas fenyegetést jelent a társadalomra nézve, mert húsz éven belül egy rutinbeavatkozás okozta fertőzést nem fogunk tudni antibiotikummal kezelni. „Egy csípőprotézis vagy egy szervátültetés halálos lehet a fertőzések magas kockázata miatt” – mondta Davies.
Az egyik legismertebb szuperbaktérium, az MRSA a becslések szerint képes megölni évente akár 19 ezer embert az Amerikai Egyesült Államokban, több áldozatot hagyva maga után, mint a HIV vírus. Aggasztó azonban a légzőszervet megtámadó, úgynevezett NDM1 szuperbaktérium terjedése is, amely kezdetben Indiában volt ismert, manapság már Nagy-Britanniában és Új-Zélandon is találtak belőle. A WHO tavaly jelentett új baktériumtörzseket, amelyek szerte a világon terjedtek. Laura Piddock, a Birminghami Egyetem mikrobiológia-professzora és az antibiotikum csoport igazgatója örömmel fogadta Davies erőfeszítéseit, hogy felhívják a figyelmet erre a problémára. „Egyre több olyan fertőzés van, amire gyakorlatilag nincs terápiás lehetőség, ezért is van nagy szükség az új felfedezésekre és a gyógyszerek fejlesztésére” – tette hozzá Piddock.
Davies a kormányok és szervezetek figyelmét hívta fel a probléma súlyosságára, köztük az Egészségügyi Világszervezetét is, hogy a gyógyszerek fejlesztését és az új beruházásokat ösztönözze az új antibiotikumok létrehozásában. Ezenfelül az angliai főorvos szorosabb együttműködést javasol a gyógyszeripar és az egészségügy között, annak érdekében, hogy a meglévő antibiotikumokat megőrizzék, és fektessenek nagyobb hangsúlyt az új baktériumok ellenszereinek fejlesztésére.