Őskori temetkezési helyet fedeztek fel cseh kutatók Szudánban

Őskori temetkezési helyet fedeztek fel cseh kutatók Szudán középső részén, a Sabaloka-szoros térségében.

2013. 03. 06. 11:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lenka Sukovának, a prágai Károly Egyetem munkatársának a közlése szerint a cseh expedíció által feltárt leletek fontos adalékot szolgáltathatnak azokhoz az információkhoz, amelyek eddig is összegyűltek az emberi civilizáció hajnaláról a Nílus vidékén és Afrika más részeiben. A történelem előtti temetkezési hely az egyik legnagyobb a fekete földrészen, és mintegy négyszáz tetem maradványait tartalmazhatja.

A fővárostól, Kartúmtól nyolcvan kilométerrel északra található hely korát 8-10 ezer évesre becsülik. A cseh régészek tevékenységének megkezdése előtt nem kutattak a körzetben, úgyhogy az ásatások betekintést nyújthatnak a vadászó-halászó, illetve gyűjtögető életmódot folytató kőkorszaki emberek életébe is.

Eddig mintegy harminc csontvázat emeltek ki a földből, és vizsgálatuktól azt remélik, hogy képet alkothatnak az ott élt afrikaiak egészségi állapotáról és életkörülményeiről. A temetkezési hely térségében, egy ma már nem létező tó partján települések nyomait is felfedezték a cseh kutatók, amelyekből következtetéseket vonhatnak le az állattenyésztés kialakulását közvetlenül megelőző időszakról. A prágai egyetem közleménye szerint a további feltárásokat veszélyezteti az a terv, hogy a Nílus közelben lévő zuhatagánál gátat építenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.