Az eljárás során a beteg csípőjében vér-őssejteket nyernek ki a csontvelőből, eltávolítják a plazmát, a visszamaradó folyadékot centrifugában sűrítik, aztán a keveréket injekcióban közvetlenül a sérült ízületbe juttatják. Mivel a beteg saját anyagáról van szó, ez esetben nagyon kicsi a kilökődés valószínűsége.
Kenneth Mautner, az Emory sportorvosa számos hagyományos kezelést, köztük fizikoterápiát, kortikoszteroidokat vagy hialuronsavat ír fel az artrózis ellen betegeinek, ő rendkívül ígéretesnek találja az őssejtkezelés lehetőségét.
„Már több nem sebészeti megoldás is a rendelkezésünkre áll” – magyarázta Mautner. „Korábban kortikoszteroid injekciót alkalmaztunk, ami rövidtávú fájdalomcsillapítást ért el, de a fájdalom gyakran visszatért, és idővel csak súlyosbította a problémát.” A szakértő azt is elmondta, hogy bár a hialuronsav „kenést” biztosít az ízületeknek, semmit sem tesz az elveszett szövet helyreállításáért. Az őssejtek viszont olyan sejtek, amelyek a szervezet különböző sejtjeivé tudnak továbbfejlődni, akár új porcot is alkothatnak. ”Abban reménykedünk, hogy ha elegendő mennyiségű őssejtet juttatunk közvetlenül a sérült területre, egészségesebb sejtek fognak fejlődni” – tette hozzá a kutató.
Az artrózis az ízületi gyulladás egyik legrégibb és leggyakoribb formája, melyet az ízületeket védő porc eróziója jellemez. A porc kopása következtében a csontvégek egymásnak dörzsölődnek, ami fájdalmat, duzzanatot és a mozgás korlátozódását eredményezheti. A betegség többnyire először a teherhordó ízületeket, vagyis a csípő- és a térdízületet sújtja. Az artrózis pontos kórokát nem ismerjük, azt viszont tudjuk, hogy az életkor, az elhízás, a különféle sérülések és a genetika is szerepet játszik az előrehaladásában.