Régészet: megtalálták a legrégebbi páncélt

Régészeti siker: háromezer éves bronzvért darabjait találták meg Kína északnyugati Sanhszi tartományában.

tt
2013. 03. 12. 7:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lábvért és a felsőtestet védő bronzpáncél darabjait egy, a korai (Nyugati) Csou dinasztiából származó nemes sírjában találták meg a Paocsinál emelkedő Sikusan hegyen.

A feltáráson dolgozó régészcsoport vezetője, Liu Csünsö szerint a lelet Kína hadtörténelmének egy kevéssé ismert részére segít fényt deríteni, mivel a Csin dinasztia (Kr. e. 210–206) előtti vértleletek igen ritkák. A Csin dinasztia idején földbe temetett híres agyaghadsereg páncélzatáról is nagyon keveset lehetett tudni, a most megtalált bronz páncéldarabokat azonban még korábban kovácsolták – mondta a régész.

A feltárt combvért 29 centiméter hosszú, cső formájú, a két mellvértdarab pedig 23,5 × 10 cm, illetve 40 × 21 cm méretű. Mindkettőn hornyok biztosítják a lemezek egymáshoz, illetve a vért bőrdarabjaihoz való kapcsolódását.

A sírba előkelő nemest, magas rangú katonát temethettek el, erre utal az is, hogy számos bronzfegyver, bortartó edény és egyéb rituális tárgyak is voltak mellette. A sírhalmot tavaly fedezték fel földművesek. A feltárás során egy másik sírból a Kínában valaha fellelt legöregebb bor került elő egy edényből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.