Sztálin-konferencia: „Jóhiszemű reformerek, karrierbajnokok”

Most Sztálin diktatúráját dolgozzák fel, de hátravan még Rákosi és Kádár érájának átértékelése – hangzott el a Terror Háza Sztálin-konferenciáján csütörtökön.

BuL
2013. 03. 07. 13:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Konrad Adenauer német kancellár tudatos konfrontációs politikát folytatott Sztálin szovjet pártfőtitkár ellen, ennek alapja Nyugat-Németország gazdasági teljesítménye volt – mondta Hanns Jürgen Küsters német politológus, a Konrad Adenauer Alapítvány Politikai Archívumának főosztályvezetője Budapesten csütörtökön a Sztálin-világ – A kommunizmus ára című kétnapos nemzetközi konferencia második napján.

A Terror Háza Múzeum, a Kommunizmuskutató Intézet és a Konrad Adenauer Alapítvány rendezvényén a bonni Friedrich-Wilhelms Egyetem tanára rámutatott: Adenauer el akarta érni, hogy a szovjet pártvezér elálljon a hidegháborútól, de végül arra a következtetésre jutott, hogy nem lehet a szovjet politikával kompromisszumot kötni.

Adenauer szerinte bízott a közép- és kelet-európai országokban, hogy hosszú ideig nem fogják eltűrni az elnyomást, illetve elviselni az alacsony életszínvonalat, ezt az elvárást pedig a lengyelországi, kelet-berlini és magyarországi megmozdulások igazolni látszottak. Abban azonban tévedett, hogy a kommunizmus nyolc-tíz év alatt megbukik.

Bogárdi Szabó István, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke előadásában arról beszélt, hogy a sztálinista egyházüldözés minden felekezetet érintett, a mára pejoratív értelművé vált, a kollaboráció szinonimájaként használt békepapi mozgalom pedig végigkíséri a kommunizmus történetét.

Utalt arra, hogy az 1956-os forradalom és szabadságharc után újraszervezték a békepapi mozgalmat, amelyben voltak „jóhiszemű reformerek, karrierbajnokok és a pártállam ügynökei”. Kiemelte: még hátravan a Rákosi-éra és a kádárizmus egyházpolitikájának értékelése, s „az érintetteknek is szembesülniük kellene mindezzel”. Mint mondta, „a múltfeltárás adós az ügynökkérdés teljes feltárásával”. Annak a véleményének is hangot adott, hogy a békepapi mozgalom az egyházaknak feltehetően lényegesen nagyobb kárt okozott, mint számos titkos művelet, ugyanakkor vitatkozik azokkal a kijelentésekkel, amelyek szerint a békepapi mozgalom mentette volna meg a sztálinizmus idején az egyházakat.

Rámutatott, a békepapság egyik funkciója az egyházak megosztása volt, a magyarországi pártállam pedig a katolikus klérus megosztására is kísérletet tett. Felhívta a figyelmet arra, hogy a kollaboráns református egyházvezetők Mindszenty József bíboros 1948-as letartóztatásakor azt hangoztatták, hogy a katolikus egyházi vezető nem az egyházüldözés következtében került börtönbe, hanem azért, mert „reakciós politikát" folytatott. Bogárdi Szabó István hozzátette: Mindszenty 1956-os kiszabadulása utáni első intézkedéseinek egyike volt, hogy a békepapi mozgalom tagjainak megbízatását visszavonta.

Tekintse meg a nyitónap képeit!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.