Trója: több száz évig tarthat az ásatás

Hamarosan megkezdődnek a munkálatok Trója saját múzeumán, ám a szakértők szerint a teljes feltárásához két-háromszáz évre lesz még szükség.

tt
2013. 03. 12. 18:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az északnyugat-törökországi Canakkale tartományban fekvő antik város feltárása mintegy 150 évvel ezelőtt kezdődött meg. A Canakkale Onsekiz Mart Egyetem (COMU) munkatársaként dolgozó Rüstem Aslan elmondta, hogy az elmúlt tizenöt év a romváros saját múzeumáról szőtt álmokról szólt. „Az intézmény munkálatai most hamarosan megkezdődnek” – közölte.

Az elmúlt másfél évszázadban öt különböző régészcsapat dolgozott a híres romváros feltárásán, és a szakemberek szerint további két-háromszáz évre lesz szükség a munkálatok teljes befejezéséig. „Trójában találták meg a Homérosz eposzára vonatkozó első régészeti leleteket. Mindez pedig azt jelenti, hogy nem egy képzeletbeli ősi városról van szó, hanem a régészet kincsestáráról” – idézte Aslant a Hürriyet Daily News című angol nyelvű török lap online kiadása.

1996-ban a területet nemzeti parknak nyilvánították, két évvel később pedig felkerült az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) világörökségi listájára. „Ez a terület rendkívüli jelentőséggel bír, és nagymértékben hozzá fog járulni Canakkale, valamint Törökország nyugati fele turistaforgalmához” – fogalmazott Aslan.

Egy közelmúltban megjelent könyv, amely a romvárosban folytatott ásatások korábbi vezetője, Manfred Osman Korfmann cikkeit gyűjti egybe, végigköveti Trója feltárásának történetét és az anatóliai kultúrához fűződő kapcsolatát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.