A páviántól tanult beszélni az ősember?

Egy kelet-afrikai páviánfaj hangoskodása lehet a kulcs az emberi beszéd eredetének megfejtéséhez – állítja egy amerikai kutató.

tt
2013. 04. 09. 16:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Thore Bergman, a Michigani Egyetem tudósa a természetben kizárólag Etiópiában élő dzseláda páviánokat (Theropithecus gelada) tanulmányozta, mert ezeknek a főemlősöknek egyedi hangrepertoárjuk van, még cuppognak is a szájukkal, miközben egymással kommunikálnak. Ez a majomfaj nagy, összetett csoportokban él.

Bergman több tucat babuin „beszédét” rögzítette egy etiópiai nemzeti parkban, és a hangokat kielemezve úgy véli, hogy azok hasonlóságot mutathatnak az ősemberek kezdeti beszédpróbálkozásaival. A cuppogás és csücsörítés Bergman szerint a beszéd előfutára lehetett, összetett hangok képzését tette lehetővé.

A témáról írt tanulmányt Bergman a Current Biology című holland folyóiratban tette közzé – adta hírül a Yahoo amerikai hírportál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.