A két éven át tartó, a közönséges levesteknős és a kínai lágy héjú teknős genetikai információin végzett kutatás szerint a teknősök 250 millió évvel ezelőtt váltak le a dinoszauruszoktól.
A korábbi feltételezések arról szóltak, hogy a teknősök primitív hüllők vagy a kígyókkal állnak rokonságban. A kutatók szerint a genetikai vizsgálatokkal lezártnak tekinthető a teknősök fejlődésével kapcsolatos vita.
A kutatásból arra is fény derült, hogy a teknősök páncélja részben a lábuk átalakulásával fejlődött ki. „A teknősök fejlődése különleges példája a gerinceseken végbement jelentős evolúciós változásoknak. A kutatás nemcsak abba ad betekintést, hogy hogyan fejlődtek ki a teknősök, hanem azt illetően is tanulságokkal szolgál, hogy a gerincesek fejlődési programjának megváltoztatásával hogyan jöhetnek létre evolúciós újdonságok” – közölte a vizsgálatot vezető Irie Naoki, a japán Riken kutatóintézet munkatársa.
A kutatók azt is megállapították, hogy a teknősök elsőrangú szaglással rendelkezhetnek, mivel több mint ezer szaglóreceptoruk van, amely a legnagyobb szám a nem emlős gerincesek között. A kutatási beszámolót az amerikai Nature Genetics tudományos folyóirat közölte.
Dinoszauruszok leszármazottja a teknős?
A teknősök a korábban gondoltakkal ellentétben nem az egyszerű hüllők közé tartoznak, hanem a kihalt dinoszauruszok egy csoportjának leszármazottai.
2013. 04. 30. 16:15
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!