Elajándékozzuk a kidobni szánt elektronikai gépeinket

Az elektronikai hulladékok veszélyeire, a hulladék megfelelő és szakszerű kezelésére és lerakásának tilalmaira hívják fel a figyelmet a környezetvédők.

tt
2013. 04. 22. 20:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az e-hulladék veszélyes hulladék, tilos a kukába és a kommunális hulladékgyűjtőbe tenni, ha új készüléket vesz a vásárló élhet azzal a lehetőséggel, hogy leadja a kereskedőnél, akinél az újat megveszi, vagy elviheti egy hulladékudvarba, vagy lomtalanításkor lehet tőle megszabadulni. Az utcára tenni viszont tilos és nagyon veszélyes is – részletezi a CECED Magyarország Háztartásigép-gyártó és -forgalmazó érdek-képviseleti egyesülés közleménye.

A magyar fogyasztók e-hulladékhoz való viszonyáról tavaly végzett felmérés szerint a még működő, de feleslegessé vált régi háztartási gépét a tulajdonosok 35 százaléka egy barátnak vagy családtagnak adja, a háztartások 27 százaléka pedig abban a boltban adja le régi eszközét, ahol az új készüléket beszerzi. Erre a vásárlóknak 2004. október 8-a óta van lehetőségük, azóta írja elő jogszabály, hogy a kereskedő köteles visszavenni ingyen az azonos használati célú régi készüléket az új vásárlásakor.

A vásárlók 15 százaléka a régi, még működő készüléket eladja valamely internetes portálon, de sokan megvárják a lomtalanítást (a megkérdezettek 9 százaléka). Az ország délnyugati régiójában többen, a fővárosban kevesebben választják ezt a megoldást. A háztartások 8 százaléka viszi hulladékudvarba az e-hulladékot.

Az elektronikai berendezések kisebb vagy nagyobb mértékben tartalmaznak olyan anyagokat, amelyek az általános hulladékkezelési gyakorlatok során szennyezhetik a környezetet: lerakás vagy a kommunális hulladékkal együtt a szeméttelepen gyűjtés esetén akár esővíz, akár más hulladékkal, vegyszerrel érintkezve kioldódnak a berendezésből a káros anyagok, és bekerülnek a talajba, szennyezik a talajvizet, vagy égetés esetén a mérgező gázok a levegőbe jutnak.

Ezért ezek a berendezések speciális gyűjtést és kezelést (bontást, ártalmatlanítást) igényelnek. Különösen veszélyesek például a régi, még freont tartalmazó hűtőgépek, valamint a képcsöves berendezések, a tévé vagy számítógép-monitorok.

A szervezet ezért azt javasolja, hogy vagy boltban, vagy a nagyobb áruházakban kihelyezett gyűjtőládákban szabaduljanak meg az emberek e-hulladékaiktól, vagy keressék fel a hozzájuk legközelebb eső hulladékudvart. Lomtalanításkor sem szabad az utcára tenni ezeket a berendezéseket, de a lomtalanítást végző szervezet mindig biztosít lehetőséget a veszélyes hulladékok leadására is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.