Heves viták, nagy fejtörés a Nobel-bizottságban

Nagy vita kísérte hatvan évvel ezelőtt a DNS szerkezetének megfejtését a Nobel-bizottságban, a felfedezőket ugyanis két kategóriában is jelölték.

kn
2013. 04. 25. 15:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy vita kísérte hatvan évvel ezelőtt a DNS szerkezetének megfejtését a Nobel-bizottságban, a felfedezőket ugyanis ugyanabban az évben két kategóriában is jelölték – derült ki a Nature című brit tudományos folyóirat cikkéből.

1962-ben Francis Crick, James Watson és Maurice Wilkins kapta megosztva az orvosi Nobel-díjat. 1953. április 25-én Crick és Watson írta le elsőként egy tanulmányban az élőlények genetikai tulajdonságát meghatározó DNS (dezoxiribonukleinsav) kettős spirálos szerkezetét. Felhasználták egyes kollégáik – mindenekelőtt Maurice Wilkins és Rosalind Franklin – tapasztalatait is, akik a röntgendiffrakciónak nevezett anyagvizsgálati módszerrel tanulmányoztak tisztított DNS-kristályokat.

Az 1962. évi Nobel-díj odaítélésének a folyamatát a New York-i Cold Spring Harbor Laboratórium két kutatója vizsgálta. Meglepődve tapasztalták, hogy a három orvosi Nobel-díjas tudóst a kémiai Nobel-díjra is javasolták. „Az a tény, hogy a kettős spirált két díjra is felterjesztették, nagy dilemmát jelenthetett a két bizottságnak” – írta Alexander Gann és Jan Witkowski. A két szerző szerint ezt bizonyítja az a levél, amelyet Jacques Monod francia genetikus (az 1965. évi orvosi Nobel-díj kitüntetettje) írt a kémiai Nobel-bizottságnak, és amelyben a három tudós kitüntetését javasolja.

Gann és Witkowski a párizsi Pasteur Intézet archívumában bukkant rá a levélre. A kémiai Nobel-díjat végül Max Perutz és John Kendrew kapta a globuláris fehérjék (hemoglobin és mioglobin) kutatásában elért eredményeiért. Gann és Witkowski szerint Francis Crick 1961. december 31-én kilencoldalas levelet írt Jacques Monod-nak, amelyben beszámolt a James Watsonnal közösen a DNS szerkezetével kapcsolatban folytatott kutatásáról. A levélben Crick elismeri Rosalind Franklin munkásságának a jelentőségét a DNS-szerkezet bizonyos sajátosságainak meghatározásában.

Rosalind Franklinről egyes feministák azt állítják, hogy a Nobel-díjjal kitüntetett három tudós nagyképűen viszonyult hozzá, és sosem ismerte el a felfedezései jelentőségét. Ő egyébként 1962-ben nem is kaphatott volna Nobel-díjat, mert 1952-ben elhunyt, és a kitüntetést posztumusz nem szokták odaítélni. Napjainkig Marie Curie az egyetlen, aki két különböző Nobel-díjat kapott néhány éven belül: 1903-ban férjével, Pierre Curie-vel és Henri Becquerellel megosztva kapta a fizikait, 1911-ben pedig a kémiait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.