Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) két igazgatója, Walter Hoogland és Helmut Weber által szignált nyilatkozat mérföldkövet jelentett az internet használatának a lehetőségében, és forradalmasította az információcserét. Még ugyanebben az évben a webfelületen egy újabb, immár vizuális paradigmaváltás is lezajlott, a Mosaic böngésző létrehozásával a képek megjelenítése is lehetővé vált. Az ingyenes hozzáférés kutatóhálózatokon túli biztosításával, a netalkalmazási szoftverek létrehozásával lehetővé vált a világháló egyre gyorsuló elterjedése, mindennapjaink részévé vált, használjuk munkához, tanuláshoz, pihenéshez és szórakozáshoz egyaránt.
A web a világ legnagyobb részecskekutató központjában folyó kutatások máig legnagyobb jelentőségű melléktermékeként jött létre, Tim Berners-Lee eredetileg az adatok, hírek és dokumentációk CERN-kutatók közötti megosztására fejlesztette ki. Megalkotása a feltaláló szerint a kétségbeesés műve volt, mert nélküle a CERN-ben, Európa legnagyobb internetcsomópontjában igen nehéz volt dolgozni.
A webbel kapcsolatos technológiák többségét, mint az internetet, a hipertextet, a különféle betűtípusú szövegeket már létrehozták, neki csupán az volt a dolga, hogy egy absztrakt rendszerbe összerakja őket, hogy egy nagyobb, képzeletbeli dokumentációs rendszer lehetséges részei legyenek.
A web létrehozásához definiálta az alapfogalmakat (url, http, html), megírta az első böngésző- (webkliens) és webszerver-szoftvert. A www-rendszer három szabványra épül: egy egyedi címre, az url-re (uniform resource locator), amely megjelöli az adott lap elérhetőségét; az átviteli protokollra, a http-re (hyper text transfer protocol), amely meghatározza, milyen módon kommunikáljon egymással a böngésző és a kiszolgáló; illetve a hipertextet leíró standardra, a html-re (hyper text markup language), amely megmondja, hogy a böngésző hogyan jelenítse meg vagy dolgozza fel a szerverekről lekért adatokat.
A html a különböző internetes szervereken elérhető tartalmak felhasználóbarát megjelenítésére alkalmas nyelv. A netes környezet radikálisan új hatásmechanizmusának egyik fontos tulajdonsága is megjelenik benne: grammatikája és lexikai készlete folyamatosan fejlődik, így lesz képes az új, egyre bonyolultabb üzenetek közvetítésére.