Kína újabb kutatóbázist építene

A meglévő három mellé két új kutatóbázis felépítését tervezi 2015-ig a Déli-sarkvidéken Kína – jelentette be az állami óceánügyi hivatal.

PR
2013. 04. 01. 11:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új kutatóbázisok geológiai és geomagnetikus, a gleccsereket és a légkört, valamint a helyi környezetet és műholdas megfigyelést érintő vizsgálódások céljára épülnek fel. Az egyik egység nyári bázis lesz, csak decembertől márciusig üzemel majd, a másik egész évben. Felállításuk helyének keresése már megkezdődött, várhatóan 2015-től állhatnak majd munkába – ismertette a részleteket a hivatal.

A kelet-ázsiai ország jelenleg három bázissal van jelen a világ legdélebbi kontinensén. Az első, a Nagy Fal 1985-ben épült, ezt követte a Szun Jat-szen felépítése 1989-ben, az első, kifejezetten tudományos kutatás céljára felhúzott bázis, a Sárga Folyó pedig 2004 júliusában nyílt meg. Kína az elmúlt években növelni igyekezett jelenlétét mind a Déli-, mind pedig az Északi-sarkon, ennek elsősorban az utóbbi esetén lehet – a klímaváltozás következtében megnyíló kereskedelmi útvonalak, valamint a jégtakaró alatt sejtett nyersanyagkészletek miatt – komoly stratégiai szerepe.

A Hósárkány névre keresztelt jégtörő november eleje óta az Antarktiszon kutatott, visszaérkezése április 9-én várható Sanghajba. A Déli-sarkvidéken eddig 29 alkalommal végzett tudományos kutatást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.