Meglepő dolog derült ki a dinoszauruszokról

Új megvilágításba helyezi a dinoszauruszok növekedéséről szóló ismereteket az a kínai lelőhely, ahol az alsó jura korból származó embriókat fedeztek fel.

kn
2013. 04. 12. 16:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Új megvilágításba helyezi a dinoszauruszok növekedéséről szóló ismereteket az a kínai lelőhely, ahol az alsó jura korból származó embriókat fedeztek fel” – írta a Nature című brit folyóiratban szerdán megjelent egyik tanulmány.

A Robert Reisz, a Torontói Egyetem magyar származású kutatója által vezetett nemzetközi tudóscsoport a kínai Jünnan tartományban egy olyan lelőhelyet talált, ahol kétszáz darab, mintegy 190-197 millió éves csontmaradvány volt. „Új ablakot nyitunk a dinoszauruszok életére – magyarázta Reisz. – Most első ízben van alkalmunk tanulmányozni a dinoszauruszok embrionális fejlődését.”

A lufengi lelőhelyen a karmos lábú szauropodák, a Sauropodomorphák – hosszú nyakú, növényevő, hüllőmedencéjű dinoszauruszok – klánjához tartozó Lufengosaurus (Lufeng-gyík) mintegy húsz példányát találták meg, a korai jura korban ez volt a legelterjedtebb dinoszaurusz a térségben. A felnőtt Lufengosaurus hossza mintegy nyolc méter volt.

A dinoszaurusz-embriók leggyakrabban egyéni fészkekben találhatók, így csak a fejlődésük bizonyos szakasza tanulmányozható. A Kínában talált kicsavarodott csontok valószínűleg több különböző fejlődési szakaszban lévő dinoszauruszokat tartalmazó fészekből származtak, így a tudósok számára lehetővé vált a fejlődési modell tanulmányozása.

A tudósok a legnagyobb embrionális csontra, a combcsontra összpontosítottak. A fejlődés különböző szakaszában lévő combcsontokat összehasonlítva a tudósok állandó és gyors fejlődési görbe szemtanúi lehettek. A gyors növekedés magyarázhatta, hogy az óriás termetű Sauropodomorphának rövid volt a költési ideje.

A kutatók olyan jeleket is felfedeztek, amelyek izomtevékenységről tanúskodtak a tojások kinyílása előtt. „Ez arra enged következtetni, hogy a mai madarakhoz hasonlóan a dinoszauruszok mozogtak a tojásban – mondta Robert Reisz. – Ez az első bizonyíték a dinoszaurusz ilyen jellegű mozgására.”

A kutatók szerint a gyors növekedés a tojás kinyílása után is folytatódott. Ezzel magyarázható, hogy a Sauropodomorphák felnőttkorukra sokkal nagyobb termetűre nőttek, mint a velük egy időben élt más dinoszauruszok.

A lelőhelyből eddig csak egy négyzetmétert tártak fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.