Május 1-jén, egy nappal a méhek napját követően mézkóstolóval várja az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) az érdeklődőket a Vajdahunyadvár elé. A méhészeti szakágazat képviselői bemutatják a tavalyi gyulai mézfesztivál nyertes mézeit. Ezek a termékek nemcsak kiváló minőségükkel érdemelték ki az elismerést, hanem szép csomagolásuk miatt is. A gyermekeket méhészettel és méhekkel kapcsolatos interaktív társasjátékkal várják a programra.
A méhek napját 1993 óta április 30-án ünnepeljük Magyarországon – a nap nem titkolt célja a méz és a méhészeti termékek megkedveltetése. Magyarország annak ellenére, hogy méznagyhatalom, a mézfogyasztásban igencsak elmarad az uniós átlagtól. Évente 0,8 kilogramm mézet eszünk fejenként, ami igen csekélynek számít, pláne amíg ugyanennyi idő alatt 60 kilogramm húst pusztítunk el.
Az időjárás a méheket is megtizedelte
Miért is számít Magyarország méznagyhatalomnak? Hazánk az 1,1 milliónyi méhcsaláddal a legnagyobb fajlagos méhsűrűséggel bír az Európai Unióban. „2010-ben 1 millió, 2012-ben pedig több mint 1,1 millió méhcsaládot tartottak nyilván, így a méhpopuláció sűrűsége meghaladja a 11 családot négyzetkilométerenként, ami azt jelenti, hogy méhészetben világnagyhatalom vagyunk – mondta el az MNO-nak dr. Mészáros László, az OMME elnöke. – A méhészet 20 ezer családnak nyújt kiegészítő vagy fő bevételi forrást, ami azt jelenti, hogy közel 80 ezer főt tart el ez a szakma. És akkor még nem beszéltünk a méhészeti eszközök gyártásával, a méz kiszerelésével, forgalmazásával foglakozókról.”
22-24 ezer tonna mézet termel Magyarország egy átlagos évben. A szakember szerint ezt a számot idén sajnos nem fogjuk elérni, a márciusi télben kaptárfogságra ítélt méheknek ugyanis nincs idejük arra, hogy megerősödjenek. 20-30 százalékos állományveszteséggel kell számolni, nincs meg az a méhtömeg, amely a begyűjtse a nektárt, idén kevés mézet jósolnak – hangsúlyozta a méhészeti egyesület elnöke.