Korábbi kutatások azt bizonyították, hogy a dohányzás és a dohány fogyasztásának egyéb formái csökkentik a Parkison-kór kialakulásának kockázatát. A tudósok úgy gondolják, hogy a védő hatást a dohányfélékben lévő nikotin biztosítja. A dohány a Solanaceae növényi családba, azaz a burgonyafélék – régebbi néven csucsorfélék – családjába tartozik. Ebben számos más növény, köztük néhány zöldségféle is található – a dohányon és a burgonyán kívül például a padlizsán, a paprika –, amelyek tartalmaznak nikotint, így a nikotin ehető forrásai.
Az új kutatásban 500 olyan beteget vizsgáltak meg, akiknél nemrégen diagnosztizálták a Parkinson-kórt, valamint 650 olyan embert is bevontak, akiknél nem jelentkezett a betegség. A vizsgálatok során a kutatók azt figyelték meg, hogy általában a zöldségek fogyasztása nem volt semmilyen hatással a kór kialakulására. Azonban minél többet fogyasztottak a burgonyafélék családjából, annál inkább csökkent a Parkinson-kór kialakulásának kockázata. Ez a kapcsolat a paprika esetében bizonyult a legerősebbnek, amint az a május 9-én az Annals of Neurology folyóiratban közzé tett tanulmányban olvasható.
Az eredmény azoknál a betegeknél volt a leghangsúlyosabb, akik korábban csak nagyon kevés vagy semennyi dohányt nem fogyasztottak; a dohányban sokkal több nikotin található, mint a kutatásban felhasznált zöldségekben.
„Ez az első tanulmány, amely az ehető nikotin és a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát vette górcső alá – mondta dr. Susan Searles Nielsen, a seattle-i Washingtoni Egyetem munkatársa. – Sok hasonló vizsgálatot ismerünk, amelyek a dohány és a Parkinson-kór kockázatának összefüggését elemezték, s eredményeik azt sugallják, hogy a nikotinnak védő hatása lehet. Mi is arra a következtetésre jutottunk, hogy vagy a nikotin, vagy egy nála kevésbé mérgező vegyület az, ami paprika és a dohány fogyasztásával kifejti védő hatását.”
A tudományos világ érdeklődve fogadta az első eredményeket, amelyek felfedtek bizonyos kapcsolatot, de az ok-okozati összefüggést csak a jövőben, további kutatások után tudják bizonyítani. Hogy a tudósok jó úton járnak, bizonyíthatja az is, hogy korai Parkinson-kórban szenvedő betegek esetében folyamatban vannak nikotintapaszt alkalmazó vizsgálatok.
A Parkinson-kór Alapítvány adatai szerint a betegség világszerte mintegy tízmillió embert sújt. A neurológiai rendellenesség oka olyan idegsejtek elvesztése, amelyek a vegyi üzeneteket továbbító dopamint termelik. A betegség tünetei az egyensúly elvesztése, a lassabb mozgás, a remegés, az arc és a végtagok merevsége. Egyelőre nincs rá gyógymód.