Két nagy, piramisokkal és terekkel, terasz formájú mezőkkel és csatornákkal rendelkező várost találtak a szakértők, akik eredményeikről a héten számoltak be Mexikóban.
Egyelőre nem tudni, vajon a legendák övezte Fehér Városról van-e szó. A legenda Hernán Cortés hódítóig nyúlik vissza, aki hatalmas gazdagságot sejtett ott.
A Houstoni Egyetem kutatói kisrepülővel repültek végig a La Mosquitia régió felett, lézersugarakkal pásztázva végig a talajt. A visszaverődött sugarak alapján készítették el a terület felszíni struktúrájának képét. A szakértők egyenes és derékszögű struktúrák után kutattak, amelyek csak emberi kéztől származhatnak.
Eddig a tudósok abból indultak ki, hogy a közép-amerikai kultúrák nem nyomultak előre a mai Honduras területéig. Ezt a tételt azonban valószínűleg felül kell vizsgálni. „Talán sohasem mondhatjuk azt biztosan, hogy létezett a Fehér Város. Most azonban már egyértelmű bizonyítékunk van arra, hogy a régió egykor sűrűn lakott volt, és az emberek megművelték a területet” – idézte a La Prensa című lap Christopher Fisher antropológust.
Korábban megírtuk, az eddig ismert legkorábbi maja építményeket tárták fel április végén Guatemalában: a köztér és piramis alkotta komplexum kétszáz évvel korábbról származik, mint a terület egyéb ilyen típusú építményei és a szakemberek szerint valószínűleg napmegfigyelő obszervatóriumként szolgálhatott a maják szertartásaihoz. A kutatók felfedezésükről a Science című folyóiratban számoltak be.