Generációk óta próbálják megfejteni az örök fiatalság titkát, de eddig senki nem járt sikerrel. Amerikai tudósok egy csoportja most azt állítja, hogy egy lépéssel közelebb került a megoldáshoz – számolt be róla a The Daily Mail. Az új kutatási eredmények szerint az öregedés folyamatának kontrollálását a saját agyunk végzi.
A kutatók úgy vélik, hogy a hipotalamusz – az agy azon része, amely az éhség, a szomjúság, a testhőmérséklet és a fáradtság érzetét felügyeli – „elkopása” lehet az öregedés oka. A kutatók felfedeztek egy az öregedéssel összefüggő jelátviteli folyamatot, amely új utakat nyit a az öregedéssel járó betegségekkel szemben, így meghosszabbítva az életet.
„A tudósok már régóta kíváncsiak voltak arra, hogy az öregedés az agytól függetlenül jelenik-e meg a test különböző szöveteiben, vagy esetleg van arra mód, hogy azt szabályozzuk. Az a legérdekesebb, hogy ez a folyamat képes – egyelőre a kísérleti egerekben – a megváltoztatott jeleket a hipotalamuszba küldve lelassítani az öregedés folyamatát, és növelni az élettartamot” – mondta el Dongsheng Cai professzor, az Albert Einstein College of Medicine-ben publikált kutatási jelentésben.
Az agy belső részében elhelyezkedő hipotalamuszról közismert, hogy alapvető szerepet játszik a növekedésben, a fejlődésben és az anyagcsere-folyamatok ellenőrzésében. Cai professzor gyanítja, hogy a hipotalamusz kulcsszerepet játszik az öregedési folyamatok elterjedésében az egész testben.
„Az emberi öregedéssel párhuzamban egyre több gyulladásos elváltozást lehet találni a különböző szövetekben, ami összefügg az életkor megemelkedésével, és az olyan betegségekkel, mint a metabolikus szindróma, a szív- és érrendszeri betegségek, a neurológiai betegségek és a rák számos fajtája” – mondta el a professzor. A többéves kutatások kimutatták, hogy a hipotalamusz közvetlenül összeköthető a szív- és cukorbetegséggel is, ezért a kutatók úgy döntöttek, hogy egy összetett fehérjére összpontosítva tanulmányozzák a hipotalamuszt.
A kutatók azt is megállapították, hogy a reakció aktiválásához a gonadotropin-felszabadító hormon (GnRH) – amit az agy a hipotalamuszban állít elő – csökkenésére van szükség. Gyanítható, hogy a csökkent GnRH-szint az agyban hozzájárul ahhoz, hogy az egész test öregedése lelassuljon. A kutatók egereken végzett injekciós kísérletei szintén ezt a tényt támasztják alá, amikor a folyamatot megfordítva az ellenkező reakciót váltott ki az egereknél.
Az eredmény bámulatos volt: a kísérleti egereknél jelentősen felgyorsult az öregedés fejlődése, amint azt a különböző fiziológiai, kognitív és viselkedési tesztek kimutatták. Csökkent az izom ereje és a végtagok mérete, ahogyan a bőr vastagsága is – számolt be a The Daily Mail.