100 éves a Széchenyi fürdő

Száz éve, 1913. június 16-án adták át az első pesti gyógyfürdőt, a Széchenyi fürdőt.

tt
2013. 06. 16. 10:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ez alkalomból rendezett csütörtöki ünnepségen György István városüzemeltetési főpolgármester-helyettes elmondta: már a századfordulón évente több százezer vendége volt a létesítménynek, s mindig jól megfért egymás mellett a népfürdő és a kastélyszerű épület. Mint mondta, a százéves fürdő ma is az egyik leginkább közkedvelt fővárosi hely, ahol eredményes egészségügyi ellátás is folyik.

A főpolgármester-helyettes szavai szerint ma átgondolt terv alapján működtetik a budapesti fürdőket, s reálisnak látszik az a terv, hogy 2014 és 2020 között uniós forrásból legkevesebb 15 milliárd forintot fordítsanak a fürdő korszerűsítésére.

Szőke László, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. vezérigazgatója az elmúlt időszakban megjelent nemzetközi elismerő szavakat emelte ki, s jelezte: a BGYH évi másfél milliós vendégkörének csaknem fele a Széchenyi fürdőt látogatja.

A Széchenyi fürdő létét a hazai mélyfúrások úttörőjének, Zsigmondy Vilmos bányamérnöknek köszönheti, aki a városligeti hőforrások után kutatva a mai Hősök terén talált kénes forrást, 970 méter mélyre lefúrva. A forrás fölé először artézi kutat telepítettek, majd 1881-ben vizét a (ma már szigetként nem létező) Nádor-szigetre vezették, a kő és márvány kádfürdős Artézi fürdőbe.

Mivel ez az évtized végére már szűknek bizonyult, a városatyák új fürdő felépítéséről határoztak, a tervezéssel Czigler Győző műegyetemi tanárt bízták meg. Czigler többször átdolgozott terveit az 1896-os millenniumi kiállításon mutatta be, de az építkezés 1909. május 7-i megkezdését már nem érte meg. A munkálatokat kollégái, Dvorák Ede és Gerster Kálmán irányították Schmitterer Jenő művezető építész közreműködésével. A 3 millió 900 ezer aranykorona költségű Széchenyi Gyógyfürdő ünnepélyes átadására 1913. június 16-án került sor. Az épületben kialakított 51 magánfürdőt, a közel 200 fős férfi és női gőzfürdőt, valamint a 170 fős férfi és női népfürdőt a napi 1200 köbméter hozamú, 73,8 Celsius-fokos hőforrás látta el vízzel. A magánfürdők közül 15-öt szalonszerűen, a többit egyszerűbben rendezték be, a kényelmet tükrös asztalka és heverő szolgálta. A gőzfürdőben előmedencék, izzasztók, langyos medencék és szárítószobák, a gyógyfürdőben gyógymasszázshoz, villanyozáshoz és gyógytornához kialakított helyiségek várták a vendégeket.

A neoreneszánsz stílusú épület műszaki és építészeti megoldásaiban egyaránt igényes volt. Kupolacsarnokának boltozatát Vajda Zsigmond tervei alapján Róth Miksa üvegművész készítette, a szobordíszek Maróti Géza, Róna József, Telcs Ede, Vastagh György, Bezerédy Gyula, Istók János és Markup Gyula keze munkáját dicsérik.

A jól prosperáló Széchenyi fürdő kisebb-nagyobb veszteségekkel (kupolájának vörösréz borításából hadianyag lett) átvészelte az első világháborút, de újbóli fellendítéséhez a fürdőzési szokások változását, a strandolás elterjedését figyelembe vevő bővítés szükségeltetett.

A székesfőváros 1926-ban nyári uszoda megépítésére és a népfürdők bővítésére írta ki a pályázatot, amelyen ifj. Francsek Imre tervei bizonyultak a legjobbnak. A rekordgyorsasággal kivitelezett új épületszárnyat 1927. augusztus 19-én avatták fel. Az Állatkerti út felőli oldalon új főépület épült fel pénztárakkal, büfével, sörözővel, cukrászdával és egyéb kiszolgálóegységekkel, valamint egy 50×18 méteres úszómedence két végén félkör alakú strandmedencével, mellette egy 2800 négyzetméteres homokos strandrésszel. A népfürdő is kibővült és megszépült. Az új épületszárnyat Beck Ö. Fülöp, Pátzay Pál, Medgyessy Ferenc és Margó Ede szobrászművészek alkotásaival díszítették.

A medencék vízellátását 1938 óta a Pávai-Vajna Ferenc geológus irányításával fúrt Szent István-forrás biztosítja, az 1250 méter mély kút Európa legmelegebb hévízforrása, amely naponta hatezer köbméter 77 Celsius-fokos vizet ad. A bőséges vízhozam szökőkút és a Szent István ivócsarnok létesítését is lehetővé tette, sőt az állatkert vízilovai is ebben – a Nílus vizéhez hasonló vegyi összetételű – vízben mártózhatnak meg nap mint nap. A hévíz tartalmaz nátriumot, gazdag kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos, szulfátos anyagokban, amelyeknek fluorid- és metabórsav-tartalma is jelentős. A forrásvíz belsőleg a gyomor, a bél és a vese gyulladásos, hurutos megbetegedéseinek kezelésére, epeproblémákra, a csontrendszer mésztartalmának pótlására, külsőleg a különböző mozgásszervi bántalmak, az ízületi betegségek és a gyulladások kezelésére van jótékony hatással.

A kút épségben átvészelte a második világháborút és az 1956-os forradalmat, de a fürdő épülete súlyos károkat szenvedett. A kor igényeit kielégítő fejlesztések során 1963-ban a strandfürdőt téliesítették, 1964-ben ideiglenes, 1985-ben egész évben működő szaunát helyeztek üzembe, 1981-ben a férfi népfürdő helyén társas, fürdőruhás gyógyfürdőt, 1982-ben a női néposztály helyén komplex fizikoterápiás nappali kórházat alakítottak ki.

Az elodázhatatlanná vált felújítás 1997-ben, a Francsek-szárny (a strand oldal) rekonstrukciójával kezdődött, ekkor már élménymedencét is kialakítottak, a munkák 2003-ban a Czigler-szárny (a társas-termál oldal) és az ivókút rendbetételével folytatódtak. Európa egyik legnagyobb fürdőkomplexuma, a pestiek által csak Szecskának becézett Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda teljes pompájában adhat otthont a fennállásának centenáriumára meghirdetett rendezvényeknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.