Banánhéjból készített műanyagot egy diáklány

Kőolaj helyett banánhéjból készített műanyagot egy tizenhat éves török diáklány, aki két éven át dolgozott a gyümölcs cellulózának átalakításán.

tt
2013. 06. 30. 14:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elim Bilgin isztambuli középiskolást a Scientific American folyóirat mutatta be, mert úttörő módszerével elnyerte az 50 ezer dollárral járó Tudomány akcióban elnevezésű díjat.

A folyóirat és a Google Tudományos Vásárának pályázata azokat a projekteket tünteti ki, melyek környezetvédelmi, egészségügyi vagy nyersanyag-ellátási kihívásokra adnak gyakorlati választ. Mindhárom korcsoportban az innovatív, könnyen alkalmazható és máshol is elvégezhető eljárások lettek a győztesek.

A műanyaggyártás fő nyersanyaga a kőolaj, Bilgin módszerével a banánhéj cellulóza is átalakítható erre a célra. Az így nyert műanyag például kábelek szigetelőanyagaként használható.

A lány a kutatást tekinti hivatásának, példaképe Marie Curie Nobel-díjas francia kémikus. Azért szeretne dolgozni, hogy megoldást találjon a környezetszennyezés egyre növekvő problémájára, amelyet a kőolajból előállított plasztik jelent – magyarázta Bilgin a folyóiratnak.

Ma is készül műanyag biológiai hulladékból, például mangóhéjból, ám a legelterjedtebb alapanyag az ásványi olaj. A díj kitüntetettje részt vehet a Google tudósutánpótlás-versenyén, amelyet szeptemberben rendeznek Kaliforniában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.