Kérészek teszik csodálatossá a napokban a Tiszát

Kérészek ezrei repkednek a Tisza fölött Tokajnál, így „virágzik” a folyó.

tt
2013. 06. 24. 13:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tiszavirág – Palingenia longicauda – Magyarország és Európa legnagyobb méretű kérésze, amely látványos rajzása révén vált közismertté. A faj egykor egész Európában elterjedt volt, 1922-ben pusztult ki a Loire-ból, 1952-ben pedig az utolsó nyugat-európai lelőhelyéről, a Rajnából is eltűnt. A Duna mentén 1974-ben látták utoljára, így a tiszavirág ma már egész Európában csak a Tiszában és vízrendszerében található meg.



Tokajban, ahol a Tisza és a Bodrog találkozik, hétvégén a kora esti órákban repülő kérészek ezreit láthatták a járókelők.

A kérészek évente csak egyszer tapasztalható rajzása és násza rendkívül látványos, a nászrepülés során a hímek a levegőben párosodnak a nőstényekkel, majd rövid időn belül elpusztulnak. A tömeges rajzás a Tiszán rendszerint 3-4 napig, legfeljebb egy hétig tart. A kérész Magyarországon 1993 óta védett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.