Kína kezében a legerősebb szuperszámítógép

Kínai kutatók által fejlesztett szuperszámítógépet minősítettek hétfőn a világ leggyorsabb számítástechnikai rendszerének.

tt
2013. 06. 17. 17:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világ 500 legerősebb számítógépes rendszerét felsoroló TOP500 lista szerint a Kínai Haditechnológiai Egyetem által kifejlesztett Tianhe-2 33,86 petaflop/másodperc sebesség elérésére képes.

Ez majdnem kétszeresen szárnyalja túl az amerikai energiaügyi minisztérium Oak Ridge-i Nemzeti Laboratóriumában működő Titan elnevezésű gépet, amely 17,59 petaflop/másodperc sebességével immár csak a második helyen áll.

A Tianhe-2-vel Kína 2010 novembere után tért vissza a ranglista első helyére az akkori világelső Tianhe-1A típusát követően. A Tianhe-1A jelenleg a lista tizedik helyét foglalja el. Egy másik amerikai szuperszámítógép, a Sequoia is egy hellyel hátrébb, a harmadik helyre csúszott a listán a maga 17,17 petaflop/s teljesítményével, őt a japán „K” elnevezésű számítógép (10,51 petaflop/s) és a szintén amerikai Mira (8,59 petaflop/s) követi.

Uniós támogatással a szuperszámítógépes kutatást segítő program indult márciusban a debreceni, a pécsi és a szegedi egyetemen a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet részvételével.

 

Európa legnagyobb teljesítményű szuperszámítógépét, a JuQueent helyezték üzembe február közepén a németországi Jülichben.

Ezzel együtt is vezet az Egyesült Államok a szuperszámítógépes rendszerek terén, hiszen a lista több mint felét foglalják el az amerikai fejlesztésű gépek. Az országok rangsorában Kína jelenleg a második helyen áll 65 pozíció elfoglalásával, megelőzve Japánt, Nagy-Britanniát, Franciaországot és Németországot.

„Az Egyesült Államok továbbra is vezető ország marad a szuperszámítógépek fejlesztése terén, de az előnye csökken” – mondta Horst Simon, a TOP500 szerkesztője, az amerikai Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratórium igazgatóhelyettese. Véleménye szerint az elkövetkező egy évtizedben ezen a téren világszerte várhatók változások. Simon szerint a most még lemaradó országok – mint India vagy Brazília – várhatóan növelik a beruházásaikat, Kína pedig a fejlődő országok számára a szuperszámítógépes rendszerek beszállítójává válhat.

„Jelentős változások előtt állhatunk, amennyiben több ország folytatja iparosodását és felismeri a szuperszámítógépek értékét” – tette hozzá Simon. A TOP500-as listát 1993 júniusa óta évente két alkalommal vizsgálják felül, az jelenleg a világ szuperszámítógépei elfogadott rangsorának tekinthető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.