Légballon viszi az internetet

Légballonok segítségével juttatná el az internetet a világ legeldugottabb helyeire is a Google.

kn
2013. 06. 17. 8:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Légballonok segítségével juttatná el az internetet a világ legeldugottabb helyeire is a Google: a kísérleti projekt szombaton indult az új-zélandi Déli-szigeten fekvő Tekapo-tónál, ahol feleresztették az első ilyen légballonokat.

A Project Loon elnevezésű programon már 18 hónapja dolgoznak a Google fejlesztői egy titkos laboratóriumban, amelynek munkatársai már előálltak a Google vezető nélküli autójával és a webszemüveggel, a Google Glass-szal is. A szombaton felbocsájtott ballonok ez elsők azon több ezer közül, amelyeket a Google a sztratoszférába akar feljuttatni, hogy áthidalja a digitális megosztottság szakadékát a világ 4,8 milliárd internet nélküli embere és a már internetes csatlakozással bíró 2,2 milliárd szörfölője között.

 

Ha a technológia sikeres lesz, lehetővé teszi, hogy számos ország átugorja a drága optikai kábelek lefektetését, és drámaian megnöveli az internethasználók számát Afrikában és Délkelet-Ázsiában. „Ez a holdkutatási programhoz hasonló vállalkozás. Egy igazán nagy, megvalósításra váró cél. Az internet lehetősége a korunkat átformáló egyik legnagyobb technológia” – hangsúlyozta Mike Cassidy projektvezető.

Az első ember, aki a Google légballonos internetes kapcsolata révén csatlakozhat a világhálóhoz, az új-zélandi Leeston városkában élő Charles Nimmo gazda, vállalkozó lesz. Ő egyike annak az ötven helybélinek, akik jelentkeztek a kísérleti programra. Technikusok érkeztek a kisvárosba, és a házak falára kosárlabda nagyságú jelfogó eszközöket szereltek fel.

Nimmo egyike azoknak a vidéken élő embereknek – még a fejlett országokban is –, akik nem juthatnak hozzá a széles sávhoz. A tárcsázós technológiáról évekkel ezelőtt ugyan átállt a műholdas internetszolgáltatásra, ám akkora számlával kellett szembenéznie, amely bizonyos esetekben a havi ezer dollárt is meghaladta.

A koncepció ugyan új, de a légballont számtalan helyen használják a kommunikációban, a közlekedésben és a szórakoztatásban évszázadok óta. Kr. e. 220-ban például kínai tábornokok papírból készült léggömböket használtak katonai jelek továbbítására.

A Google légballonjai közül minden egyes ballon egy New York város nagyságának kétszeresét kitevő területen – 1250 négyzetkilométeren – képes internetes szolgáltatást biztosítani, és a domborzat sem jelent akadályt. Képes internetet eljuttatni Afganisztánba a magashegyi hágók térségébe vagy a közép-afrikai Kamerunba, ahol minden száz emberből csak négynek van internetes hozzáférése.

 

 

A Google azért választotta Új-Zélandot a projekt próbájára, mert hatalmasak a távolságok. A következő fázisban háromszáz héliummal töltött ballont bocsátanak fel, amelyek kört alkotva a déli félteke 40. szélességei körén Új-Zélandtól Ausztrálián át Chiléig, Uruguayig, Paraguayig és Argentínáig képesek lesznek eljuttatni a világhálót a 3G-s hálózatokhoz hasonló sebességgel vagy gyorsabban. A Google légballonok szabadon repülnek, napenergia biztosítja a szolgáltatás működését. A napelemek négyórányi töltése egy egész napos működéshez elegendő, az uralkodó szelek által hajtva repülik körbe a Földet. Internet-hozzáféréssel rendelkező földi állomásokról, amelyeket 10 kilométerenként telepítenek, juttatják el a jeleket a légballonokra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.