Bár a memóriaproblémák jellemzően csak idősebb korban jelentkeznek, a legújabb kutatás eredmények szerint a 18 és 39 év közötti fiatal nők és férfiak is egyre gyakrabban tapasztalnak memóriazavarokat. Szakértők szerint ennek fő oka a stressz, valamint az, hogy a legtöbben több párhuzamos feladatot is ellátnak egyszerre. Hogy megvizsgálhassák, milyen hatással vannak bizonyos életmódbeli tényezők a felnőttkori memóriaműködésre, a Kalifornia Egyetem tudósai egy országos felmérést végeztek összesen 18 500, 18 és 99 év közötti önkéntes részvételével.
A válaszadókat memóriájukról és életvitelükről is megkérdezték, az utóbbi esetben főként a dohányzási és étkezési szokásokra, valamint a napi aktivitási szintre voltak kíváncsiak. A várakozásoknak megfelelően az egészségesen táplálkozó, rendszeresen mozgó és nemdohányzó felnőttek a többi csoporthoz képest és kortól függetlenül általában jobbnak tartották saját memóriájukat. Az idősebb felnőttek (60-99 éves kor) között általában sokkal többen voltak azok, akik egészséges életmódot folytattak, mint a középkorúak (40-59 éves kor) és fiatalabb felnőttek (18-39 éves kor) között, ez pedig éles ellentétben áll azzal a sztereotípiával, mely szerint az öregedés szükségszerűen együtt jár a leépüléssel.
Mint arról már az mno.hu beszámolt: összefügg a hanyatló agyműködéssel a magas vérnyomás. Ausztrál kutatók kimutatták, hogy a magas vérnyomás, különösen a fej és a nyak vérellátását biztosító artériákban, a kognitív készségek hanyatlásával állhat összefüggésben.
A demencia az Egyesült Államok legdrágább betegsége, amely évi 157-215 milliárd dollárjába kerül az amerikai társadalomnak és a családoknak. Az időskori elbutulás nem is a gyógyszerek és a kórházi kezelés miatt kerül sokba, hanem a mindennapi családi ápolás miatt.
Egy friss kutatás szerint a sertések agyából kinyert, tisztított fehérjéket tartalmazó gyógyszer enyhe javulást idézhet elő olyan betegekben, akiknek demenciáját néhány agyi terület elégtelen vérellátása váltotta ki.
Érdekes módon a fiatalabb felnőttek közül meglepően sokan számoltak be memóriagondokról. „Ezek a vizsgálati eredmények is bizonyítják, mennyire fontos lenne, hogy a fiatalokat és a középkorúakat is felvilágosítsuk az egészségtudatosság fontosságáról” – nyilatkozta dr. Gary Small, a kutatás vezetője. „Minél korábban kezdjük el az egészséges életmódot, annál hamarabb fognak megszűnni a memóriaproblémák.” Az idősebb felnőttek esetében 26, míg a középkorúaknál 22 százalék volt a memóriaproblémák előfordulása.
A fiataloknál ugyanez az arány 14 százalék volt, ami ebben a korcsoportban rendkívül magasnak számít. „Valószínű, hogy a fiatalok emlékezetbeli gondjai mögött más tényezők állnak, mint az idősebbeknél” – mondta dr. Small. A szakértők szerint a legnagyobb problémát a stressz okozhatja. „Ezen kívül a mindenhol jelen levő technikai eszközök is nehezítik a koncentrációt és az emlékezést. A legtöbben egyszerre párhuzamosan több feladatot látnak el, ami megosztja a figyelmet és könnyen hasonló problémák kialakulásához vezethet.” Bár a korábbi kutatások szerint egy átlagembernél általában 57 éves korban kezdődnek az első memóriaproblémák, a mostani vizsgálatok arra engednek következtetni, hogy sokan már a 30-as éveikben is; egy online felmérés adatai szerint a válaszadók 11 százaléka már a 40-es éveiben járva is tapasztalt tüneteket.
A 30-as korosztályban 6 százalék volt a memóriagondok aránya. Ezek leggyakrabban egyszerű szavak betűzésének, valamint mások nevének elfelejtésében és a személyes tárgyak elhagyásában jelentkeznek, de sokan vannak, akik a színek nevét is elfelejtik, vagy megfeledkeznek arról, hogy zoknit húzzanak, amikor elmennek otthonról.