Vérből korán kimutatható a nemi úton terjedő szájrák kórokozója

Évekkel a betegség kitörése előtt kimutathatja a vérvizsgálat a torok- és szájrák szexuális úton terjedő kórokozóját – állítja a WHO.

2013. 06. 22. 9:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Eddig nem tudtuk, hogy a daganatot okozó humán papillomavírus (HPV) ellenanyagai már a megbetegedés előtt kimutathatók a vérből. Az eredmények igen biztatóak, és amennyiben sikerül őket alátámasztanunk, a rák igen korai stádiumban szűrhető lesz” – mondta Paul Brennan, a kutatás vezetője, a WHO Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) munkatársa.

A HPV inkább a méhnyak és más nemi szervek daganatának okozójaként ismeretes, ám a száj- és a torokrákos megbetegedések növekvő számáért is felelős, elsősorban férfiak esetében. Az összefüggésre Michael Douglas amerikai színész hívta fel a figyelmet, amikor nemrég sikeresen meggyógyított torokrákja kapcsán június elején arról beszélt, hogy ezt a fajta rákot orális szex is okozhatja.

A szájüregi daganatokat korábban az erős dohányzással és a féktelen alkoholfogyasztással hozták összefüggésbe. Az elmúlt évtizedekben azonban, mindenekelőtt Európában és Észak-Amerikában, drámaian megnőtt a megbetegedések száma. Brennan szerint valószínű, hogy a háttérben a HPV-fertőzés állhat, amelyet a megváltozott szexuális szokások, főként az egyre terjedő orális szex közvetít. Az IARC adatai szerint a szájüregi daganatok 30 százaléka köthető a HPV-hez, amelynek legveszélyesebb altípusa a HPV16.

A WHO német és amerikai rákkutatókkal közös, átfogó vizsgálata, amely EPIC néven vált ismertté, tíz európai országból 500 ezer személyre terjedt ki, akiket a kilencvenes évektől kezdve kísértek figyelemmel. A vizsgálatból kiderült, hogy összesen 135 embernél lépett fel szájüregi rák, közülük 47-nél a megbetegedés előtt évekkel kimutatható volt a HPV16 ellenanyaga.

„Minél korábban felismerik, annál hatásosabb a kezelés, és annál biztosabb a túlélés” – állította Brennan. Az ellenanyagszűrés viszonylag olcsó, és ha a további kutatások alátámasztják a jelenlegi eredményeket, öt éven belül széles körben alkalmazott megelőzési eszközzé válhat. A kutatás azt is kimutatta, háromszor valószínűbb, hogy a HPV16 okozta szájüregi rákban szenvedő betegek öt évvel a diagnózis után még életben vannak, mint azok, akiknél más kockázati tényezők, például a dohányzás vagy az alkohol vezettek az orális daganathoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.