Az egyetem kogníciókutató biológusai több alkalommal bizonyították már, milyen intelligensek ezek az indonéziai madarak. Eszközt készítenek, hogy segítségével megszerezzék az élelmet, vagy lemondanak a csőrükben tartott falatról kedvenc csemegéjük kedvéért. Az új kísérlet során egy bonyolult lakatrendszer kinyitását oldották meg – állítják a bécsi kutatók a Plos One tudományos lapban megjelent tanulmányukban.
A dobozba zárt dió megkaparintásához ötlépéses mechanikai feladat vezetett, amelyet az egyik kakadu két órán belül teljesített. Az első zárat további négy követte, és csak az ötödik megoldás tette szabaddá az utat a jutalomfalathoz. Az ilyen „szekvenciális problémák”, amelyek során egy megoldás újabb feladathoz vezet, és még mindig nem a célhoz, nagy kihívás elé állítják a kognitív képességeket, hiszen az állatnak térben és időben el kell vonatkoztatnia a végső céljától.
A kutatás során a kakadukat előzetes felkészítés nélkül a dobozokhoz vezették, amelyekben átlátszó ablak mögött megpillanthatták a diót. Az öt eltérő módon nyitható lakatnál más és más mozgásfajta segített. A csemege felé először egy rudat kellett kihúzniuk, ezután egy csavart kitekerni, harmadszorra egy csapszeget eltávolítani, majd egy kereket 90 fokkal elfordítani, legvégül egy tolózárat elhúzni.
A Pipin névre hallgató kakadufiú minden segítség nélkül, két órán belül megoldotta a feladatot. Öt másik madár úgy jutott el a célig, hogy előtte megnézték egy társukat, hogyan dolgozik, illetve azután, hogy a lakatokat előzőleg egyenként kinyitották – írták a kutatók. „Az eszközt használó csimpánzokon kívül nem ismerünk olyan állatot, amely korábbi tapasztalat nélkül egy ötlépcsős, eltérő mozgási készségeket igénylő feladatot megoldott volna, mint Pipin” – magyarázta Alice Auersperg, a Bécsi Egyetem kognícióbiológiai tanszékén végzett kutatás vezetője.
A következő lépésben arra voltak kíváncsiak a tudósok, mennyire rugalmasan használják a madarak az elsajátított lépéseket. „A hat sikeres kakadu úgynevezett transzferteszt előtt állt, ahol a szerkezet egyes lakatjait eltávolítottuk, máskor a sorrendjüket cseréltük föl, hogy lássuk, mechanikusan alkalmazzák-e a tanultakat. A madarak igen rugalmasan reagáltak a változásra, a szükségtelent kihagyták, az új sorrend nem zavarta meg őket” – tette hozzá Auersperg.
„Azt ugyan nem bizonyítottuk, hogy a kakadu a felnőtt emberhez mérhető szinten strukturálja az ismereteit egy távoli cél érdekében, ám úgy tűnik, rendelkezik ehhez hasonló képességgel” – következtetett Alex Kacelnik, tanulmány társszerzője, az Oxford Egyetem kutatója.

Semmilyen hasznos tápanyagot nem ad a szervezetnek az energiaital, ellenben nagyon káros