Éghajlatváltozás: nagyot csattan az ostor a gyermekeinken

A világ népességének tíz százaléka súlyosan megszenvedheti az éghajlatváltozás hatásait 2100-ra, ha addig semmi sem változik.

tt
2013. 07. 04. 17:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy frissen publikált nagy nemzetközi tanulmány rávilágít a világ veszélyeztetett régióira, ahol az emberi élet fő területei, a kultúra, a vízellátás, a természeti környezet és az egészség közül legalább kettőt súlyosan érint a globális felmelegedés, ha az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása nem csökken, és az átlaghőmérséklet 1980–2010-hez képest 4 Celsius-fokkal nő.

Különösen kritikus a helyzet Amazónia déli részén, ahol az ivóvízellátás, a kultúra és az ökoszisztéma „komoly módosulást szenved” – mutatott rá az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent összefoglaló.

 

 

„A nehezedő vízhez jutás és a gyenge terméseredmények miatt a második legveszélyeztetettebb régió Európa mediterrán térsége” – hangoztatta Franziska Piontek, a potsdami Klímakutató Intézet munkatársa, a kutatócsoport vezetője. A hatások az 1980–2010-es évtizedek átlaghőmérsékletéhez viszonyított 3 Celsius-fokos emelkedésnél lesznek érezhetők, 4 fokos növekedésnél pedig a Föld lakónak 11 százalékát érinteni fogják.

Nagy a veszély Közép-Amerika és Afrika trópusi tájain és Etiópia fennsíkjain. Dél-Ázsia egyes vidékei hasonlóan megszenvedhetik a rossz termést, a romló vízellátást és a természeti környezet változását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.