Gyarapodik a budakalászi gyógynövénygénbank

Lázcsillapításra nadragulya, köszvényes rohamokra kikerics – országjáró gyűjtőtúrákra indulnak a botanikusok.

kn
2013. 07. 15. 18:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén elsősorban Észak-Magyarország és Észak-Alföld erdői, mezői kerülnek terítékre – ismertette a menetrendet az MTI-nek Szatmáry Miklós, a gyűjteménynek helyet adó Gyógynövénykutató Intézet Kft. kutatásvezetője.

Egész Európában a Balkánt követően a Kárpát-medence növényvilága a leggazdagabb, mert olyan különleges biogeográfiai régiót alkot, amelyben a kontinentális, a mediterrán és az atlanti tájakra jellemző flóra egyaránt fellelhető – mondta a szakember.

A génbankban is összegyűjtött sokféle növény azért is igen értékes, mert az élelmiszer-, a gyógyszer- és a kozmetikaipar szó szerint ki van éhezve a növények természetes hatóanyagaira. A modern technikákkal a gyökérből, a szárból, a termésből és a levélből nyert kivonatok mindhárom nagy ágazat számára fontos alapanyagul szolgálhatnak. A már forgalomban lévő készítmények mellett egy-egy új termék – élelmiszer-színezék, gyógyszer, szépítő arckrém – kifejlesztése gyakran egy addig ismeretlen növényi hatóanyag felfedezésén alapul, említette a kutató.

Az erdők, mezők virágai ezernyi ilyen értékes hatóanyagot rejtenek magukban, csak fel kell fedezni őket. Azonban a vadon termő növényeket alkotó rengeteg ismeretlen vegyület közül megtalálni a hasznosíthatót nem egyszerű feladat, ez a fajta kincsvadászat drága vizsgálatok, aprólékos elemzések sorát igényli – hangoztatta Szatmáry Miklós. A budakalászi gyógynövénygénbankban tárolt tételek közöl például eddig minden harmadik-negyedik fajta növénynél bizonyosodott be, hogy tartalmaz értékes hatóanyagokat, köztük már a régi népi gyógyászatban is használt különféle telítetlen zsírsavakat.

A kutatásvezető ismertetése szerint itt őrzik például a lázcsillapító hatású nadragulya, a köszvényes rohamok fékezésére az orvosok által alkalmazott rózsaszínes, lilás virágú őszi kikerics vagy a gyomorerősítésre javallott fehér üröm és tárnicsgyökér magvait. Értékesek a tavaszi hérics és a piros gyűszűvirág – a szívműködés szabályzására kifejlesztett gyógyszerek alapanyagául használt – magjai is. Mindezek a természeti értékek a növénynemesítők, fejlesztő laboratóriumok számára hasznos forrást jelentenek.

A világ öt földrészén működő több ezer, közöttük jó néhány budakalászihoz hasonló, gyógynövénygénbank a tudomány szolgálatában egymással is igyekszik kapcsolatot teremteni, hogy kicserélhessék, megoszthassák gyűjteményük egy-egy tételét. A budakalászi génbank több mint kétszáz ilyen intézménnyel működik együtt. Jelenleg például egy indiai partnerrel különféle mákfajták magvait cserélik ki. A mezőket tarkító, pipaccsal rokon, a gyógyszergyártásban fontos, alkaloidtartalmú ipari növény nemesítésében a budakalászi intézet már nemzetközileg is elismerést keltő eredményeket ért el – hívta fel a figyelmet Szatmáry Miklós.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.