Közel százmillió forint az egyik első Apple gépért

Egy 1976-os Apple I számítógép 388 ezer dollárért (89 millió forintért) kelt el a New York-i Christie’s aukciósház online árverésén.

tt
2013. 07. 11. 9:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nagyrészt még fából készült és személyesen Steve Wozniak, az Apple alapítója által összeszerelt gép eredeti ára mintegy 580-szorosáért cserélt gazdát. Kikiáltási ára 300 ezer dollár volt Az első bájtok: legendás technológia a 20. századból címmel meghirdetett online liciten.

A gép a 01-0025-ös sorozatszámot és a „woz” kézjegyet viseli. A 28-szor 36 centiméteres áramköri lapot – az Apple I sem tápegységgel, sem monitorral, sem burkolattal, sem billentyűzettel nem rendelkezett – annak idején 666,66 dollárért árulták. Nagyjából 200 darab készült belőle, ám a legtöbbjük eltűnt, vagy kiselejtezték. A megmaradt példányok számát 30 és 50 közöttire becsülik, de közülük feltehetőleg csak hat működőképes.

„Ez a történelem egy olyan darabja, amely változást hozott a világba; ez volt az a pont, amikor megkezdődött a számítógépek forradalma”– mondta Ted Perry nyugdíjazott iskolapszichológus, a relikviaként tisztelt Apple-termék eddigi tulajdonosa, aki ez idáig kartondobozban őrizte a gépet kaliforniai otthonában.

Az első Apple-termékek iránt rendkívül megnőtt az érdeklődés a cég alapítójának, Steve Jobsnak 2011 októberében bekövetkezett halála óta. Múlt hónapban több mint 671 ezer dollárért cserélt gazdát egy másik Apple I számítógép egy német aukciósháznál, ezzel megdöntve a korábbi, novemberben felállított 640 ezer dolláros rekordot. A Sotheby’s egy árverésén pedig valamivel több mint 374 ezer dollárért talált új gazdára egy példány tavaly.

Az Apple I indította el a személyi számítógépek forradalmát. A gépet a 2011-ben elhunyt Steve Jobs és Steve Wozniak közösen fejlesztette ki a kaliforniai Palo Altóban. Eleinte az egész világ elutasította, kivéve Paul Terrelt, a Byte Shop üzletlánc tulajdonosát, aki darabonként 500 dolláros áron 50 példányt rendelt a fejlesztőktől, majd 666,66 dollárért adta tovább. Terrell ragaszkodott ahhoz, hogy Jobs és társa összeszerelve, ne pedig darabokban adja a gépeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.