Új zsiráf érkezett az állatkertbe

Egy holland állatkertből érkezett fiatal hím Rotschild-zsiráffal gyarapodott a Fővárosi Állat- és Növénykert lakóinak száma.

tt
2013. 07. 10. 17:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Akin nevű zsiráfbikát egy egész hárem, három kifejlett és két fiatal nőstény várta a budapesti intézményben, az összeszoktatást követően költözik velük össze. Az új lakót a közönség még nem láthatja, mert egy elkülönített istállóban ismerkedik új otthonával – tájékoztatta a fővárosi intézmény szerdán közleményben az MTI-t.

Akint szaporítási céllal, az európai állatkerti tenyészprogram keretében szerezte be az intézmény. Az állat 2009. június 7-én született Magdeburgban, de 2011 januárja óta a hollandiai Amersfoort város állatkertjének lakója volt. Budapestre az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) által fenntartott zsiráftenyészprogram keretében került, hogy az itt élő három felnőtt nőstény, a tizenhat éves Santana, a hatéves Ingrid és az ötéves Sandra jövendőbelije legyen.

A mintegy négy méter magas állatot egy háromtengelyes, kifejezetten zsiráfok számára kifejlesztett utánfutóval szállították. A több mint 1300 kilométeres utat 19 óra alatt tették meg.

A Fővárosi Állat- és Növénykertbe 1868-ban érkezett az első zsiráf, Erzsébet királyné közbenjárására, Ferenc József ajándékaként. A zsiráfok tartása az első száz évben nem volt folyamatos, hol a gazdasági helyzet alakulása, hol a háborúk miatt maradt zsiráf nélkül az állatkert. A második világháború után – melynek során az összes zsiráf elpusztult – először 1965-ben érkeztek ilyen állatok Budapestre, azóta folyamatosan vannak jelen a városligeti intézményben.

Az évek során összesen huszonnyolc zsiráfborjú született a főváros állatkertjében. A jelenlegiek, akik a most érkezett Akinnal együtt összesen hatan vannak, mindannyian Rothschild-zsiráfok (Giraffa camelopardalis rothschildi). Ez az alfaj eredetileg Ugandában, Kenyában, illetve Dél-Szudánban őshonos, és épp az elterjedése miatt Uganda-zsiráfnak is szokták nevezni. A Rothschild nevet a zoológusként is elismert bankár, Walter Rothschild (1868–1937) tiszteletére kapták.

A héten egy szomorú esemény is történt a honi zsiráfállománnyal: elpusztult a Szegedi Vadaspark egyik ifjú szudáni zsiráfja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.