A pisai ferde torony, ahogy eddig még nem láttuk

A 3D-technológia ideális a műemlékek általában igen idő- és munkaigényes feltérképezésére, így napokat tudnak megspórolni a régészek.

tt
2013. 09. 19. 14:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Zebedee nevű, kézben hordozható, rugóra szerelt lézerszkennerrel felszerelt műszert az ausztrál Nemzetközösségi Tudományos és Ipari Kutatószervezet (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation – CSIRO) fejlesztette ki, a torony virtuális térképét pedig a pisai Sant’Anna Egyetem szakértőivel közösen készítették el.

A műszer – a rugó segítségével haladás közben folyamatos lengőmozgást végző lézerszkennerrel – több millió pontos mérést végez a felmérendő helyszínen olyan sebességgel, ahogy az operátor végighalad a területen. Ezután egy speciális számítógépes program a lézer adataiból részletes háromdimenziós térképet készít.

A torony szűk csigalépcsői és bonyolult építészeti kialakítása miatt az eddigi eljárásokkal nem lehetett a belső térképét elkészíteni, ám a Zebedee révén most a kutatók megalkothatták a teljes épület első, részletes, átfogó 3D-s térképét.

Az új technológiát korábban bányák és régészeti leleteket rejtő barlangok felmérésére használták, a történelmi épületek feltérképezésének éles próbája Pisában zajlott. „Ez a technológia ideális a műemlékek általában igen idő- és munkaigényes feltérképezésére. Gyakran egy egész kutatócsoport több napjába vagy hetébe kerül egy helyszín részletes és pontos felmérése, mi ezt néhány óra leforgása alatt elvégezzük” – hangsúlyozta Jonathan Roberts, a CSIRO kutatásvezetője.

„A pisai ferde toronyról készült részletes térképünk egyszer az újjáépítés létfontosságú kiindulópontja lehet, ha természeti katasztrófa – tűzvész, földrengés – következtében megrongálódik a műemlék. Ráadásul ha elkészül a világ legjelentősebb építészeti emlékeinek részletes 3D-s modellje, akkor virtuális kirándulás útján azok is hű képet kaphatnak ezekről a történelmi helyekről, akik személyesen nem tudják meglátogatni őket” – jelentette ki Franco Tecchia, a pisai egyetem Kommunikáció-, Információ- és Távérzékelési Technológiai Intézetének professzora.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.