Az egér születésétől fogva retteg a macskától, ám ha a Toxoplasma gondii nevű parazita megfertőzi, elveszíti a vele született félelmet – ezt eddig is tudták a kutatók. Új fejlemény azonban, hogy ez a viselkedési zavar akkor is megmarad, ha a kórokozó már eltűnt az állat szervezetéből – írta a BBC hírportálja a PLoS ONE című szaklapban ismertetett kísérletről.
A kaliforniai Berkeley egyetem Wendy Ingram vezette kutatócsoportja azt vizsgálta meg, hogy reagálnak az egerek a hiúz vizeletére. A macskafélék jellemzően a vizeletükkel jelölik meg a területüket, ezek a nyomok pedig segítenek az egereknek, hogy ne tévedjenek olyan vidékre, ahol ragadozók ólálkodhatnak. Azok az állatok, amelyeket nem fertőztek meg toxoplazmával, irtózva fordultak el, mikor a hiúzszagot megérezték, a fertőzöttek ellenben zavartalanul sétáltak át a vizelettel jelölt teszthelyen.
„Figyelemre méltó, hogy az egerek viselkedésének gyökeres megváltozását akkor is tapasztaltuk, amikor az élősködőt nagyrészt vagy teljesen kiirtottuk a szervezetükből. Egy múló fertőzés feltehetően maradandó változást okozott a gazdaszervezetben, ennek pedig a fertőző betegségek kutatása szempontjából óriási jelentősége lehet” – hangsúlyozta Ingram.
A rágcsálók általában úgy kapják el az élősködő okozta betegséget, a toxoplazmózist, hogy toxoplazmát tartalmazó macskaürüléket fogyasztanak. Testükbe kerülve a parazita minden szervükbe, az agyukba is beférkőzik.
A fertőzés emberre is veszélyes, becslések szerint az Egyesült Államokban évente mintegy 350 ezren kapják el a toxoplazmózist, amely várandósság alatt súlyos szövődményeket, vetélést is okozhat.
Az állapotos nőket régóta intik arra, hogy ne nyúljanak a macskaalomhoz, mert az egysejtű az ürülékkel terjed. A macskatartó kismamák toxolpazma-szűrésen vehetnek részt, amely kimutatja, van-e vérükben ellenanyag, azaz átestek-e már a fertőzésen. A kórokozó a várandósok mellett azokat is veszélyezteti, akiknek meggyengült az immunrendszerük. Korábban a kutatók már a személyiségzavaros betegek – például skizofréniások – hangulatingadozásaival is összefüggésbe hozták az említett parazitát.
„Akinek baktériumfertőzése van, jellemzően orvoshoz megy, antibiotikumot kap, és a fertőzés elmúltával azt várja, minden tünet megszűnjön. Kísérletünk azt bizonyította, hogy a parazita semmilyen szemmel látható kárt nem okozott, az egerek idegrendszerében mégis jelentős és maradandó változás történt” – magyarázta a kutatás vezetője.