Agyhullámmal az autólopások ellen

Mivel az autókat menet közben is el lehet rabolni, ezért szükséges a sofőr azonosságának folyamatos megfigyelése.

tt
2013. 09. 11. 10:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelszó, a szem szivárványhártyája vagy az ujjlenyomat „leolvasása” egyszeri azonosítást jelent, ha épületbe vagy weboldalra kívánják beléptetni a látogatót.

A japán Tottori Egyetem Nakanisi Iszao villamosmérnök vezette kutatócsoportja olyan rendszert fejlesztett ki, amely pénzt vagy nagy értéket szállító, illetve tömegközlekedési járművek vezetőinek agyi elektromos hullámait méri. A sofőr olyan szerkezetet visel a fején, amelynek érzékelői folyamatosan mérik a sofőr agyhullámait (eletroenkefalogram, EEG). Ha nem a várt hullámokat érzékeli a műszer, akkor biztonságosan megállítja az autót – tudósít a LiveScience tudományos-ismeretterjesztő portál az International Journal of Biometrics című szaklap következő számában megjelenő tanulmányról.

Az EEG-hullámokat a sofőr előre rögzített agyi jeleihez hasonlítja a készülék. Ezeket előzetesen átlagos, normális körülmények között, nyitott szemmel végzett vezetés közben vették fel. A hullámokat a bűnöző nem tudja hamisítani, mivel az agyban akaratlanul keletkeznek – hangsúlyozták a kutatók.

A rendszer arra is alkalmas, hogy felismerje, ha a sofőr alkoholt vagy drogot fogyasztott, mivel ilyenkor agya eltérő hullámokat bocsát ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.