A tenger fenekére 240 millió éve lerakódott csont 10-15 millió évvel idősebb, mint az állatcsoporttól származó eddig ismert legrégebbi lelet. Egyértelmű bizonyíték arra, hogy a kígyók, leguánok és hüllők legközelebbi rokonának számító hidasgyíkok vagy tuatarák (Sphenodontidae) már a dinoszauruszok előtt is éltek – közölte Rainer Schoch, a stuttgarti Természettudományi Múzeum munkatársa, a projekt vezetője.
A különlegesen korai lelet már egy tökéletes hidasgyík állkapcsa. „Nem szeretem az élő fosszília kifejezést, de itt erről van szó” – jelentette ki Schoch. A hidasgyíkok ma is élnek, az Új-Zéland partjai előtti szigeteken honosak. A Németországban felfedezett ősi faj a tudósok becslései szerint csak mintegy 5-10 centiméteresre nőtt, feltűnő ismertetőjegye az állkapoccsal összenőtt fogak.
A BMC Evolutionary Biology című szakfolyóiratban bemutatott lelet megtalálása óta több teljes csontvázat is kiástak a lelőhelyen. Az új ismeretek révén az evolúció alakulásával kapcsolatban is új információkra tehetnek szert a szakértők.
Az észak-württembergi ásatási helyszínen a kutatócsoport az elmúlt 13 évben több mint 25 új fajt fedezett fel, és Rainer Schoch reményei szerint legalább még egyszer ennyit fognak. A hidasgyíkcsontok a legkisebb itt talált leletek közé tartoznak, a legnagyobbak a hat métert is elérik.