Daganathoz vezet az új eljárás

A regenerációs kezeléseknél segíthet az új eljárás, ám hatalmas hátulütője, hogy daganatot okoz – a kísérleti állatoknál ugyanis ez történt.

kn
2013. 09. 12. 14:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy vélik, az eredmény a regenerációs kezelések új lehetőségét teremtheti meg súlyos károsodás, például szívroham esetén – ismertette a BBC hírszolgálata a Nature tudományos folyóiratban megjelent tanulmányt.

A tudósok azonban azt sem hallgatták el, hogy az új eljárás a kísérleti állatokban daganat kialakulásához vezetett.

Amikor a petesejt megtermékenyül, magában hordozza a képességet, hogy a bőrtől az agysejtekig a szervezet összes sejtje kialakuljon belőle. Ahogy az embrió növekszik, ez a lehetőség elvész. Azonban ha a felnőtt test szövetét vissza lehet alakítani az embrionális őssejtek állapotába, akkor olyan eljárások válnak lehetővé, amelyek regenerálhatják a romló szem fényérzékelő szöveteit vagy a szélütés után meggyengült agyat.

Az újszülött köldökzsinórvéréből is nyerhetők ilyen őssejtek. A biotechnológia egy másik útja azonban az, amely – nagyobb mennyiségben rendelkezésre álló – felnőtt szövetből igyekszik őssejtet előállítani.

A kísérletet laboratóriumi körülmények között, vegyszerek keverékével vagy génmódosítással már elvégezték, ám most a madridi Spanyol Országos Rákkutató Központ tudósainak sikerült ugyanezt az eredményt állatok testén belül elérniük. A Manuel Serrano vezette kutatócsoport egereken hajtott végre olyan génmódosítást, hogy egy adott gyógyszer hatására a szervezetük olyan anyagokat termeljen, amelyek a szövet sűrűségét az embrióéhoz hasonlóvá alakítják át – ahogy ezt laborkísérletek már igazolták.

A szöveteket sikeresen formálták át embrionális állapotúvá, ám további transzformációs irány híján a szövet gyorsan daganattá alakult. „Természetesen nem ez a regenerációs orvoslás célja. Irányítható módon akarjuk visszaforgatni az időt, ezen fogunk a továbbiakban dolgozni. Olyan körülményeket kell kialakítanunk, amelyek csak annyira programozzák vissza a sejteket, hogy azok kijavítsák a károsodott szövetet” – magyarázta Serrano.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.