Drónokkal jósoltatnák meg a viharokat

Életeket is menthet az új vihar-előrejelzési technika.

kn
2013. 09. 15. 7:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Global Hawk nevű pilóta nélküli repülőgépeket arra tervezték, hogy nagy magasságból, hosszú ideig tartó felderítéseket és intelligens küldetéseket hajtsanak végre az amerikai légierő számára. A felderítő gépek közül kettő a NASA egyik kutatási programjában kezdett új életet, és az Atlanti-óceán felett kialakuló viharok tanulmányozásában fogja segíteni a kutatókat.

A drónok egyikét helyi idő szerint szerdán indították útnak a kutatók a virginiai Wallops-szigeten levő NASA-bázisról, hogy a gép információkat szolgáltasson az Atlanti-óceán felett kedden „újjáalakult” Gabriella nevű trópusi viharról.

„A minket leginkább foglalkoztató tudományos kérdés az, hogy egyes hurrikánok miért erősödnek nagyon gyorsan, és mások miért nem erősödnek egyáltalán” – húzta alá Paul Newman, a misszió egyik kutatója. – Az elmúlt húsz évben óriási előrelépést tettünk a hurrikánok útvonalának előrejelzését illetően, de ugyanezen időszak alatt szinte semmilyen haladást nem értünk el a viharok erősségének előrejelzésében.”

Egy vihar erősségének minél pontosabb meghatározása segíthet a kormány illetékeseinek és a part menti területek lakóinak eldönteni, hogy szükség van-e evakuálásra, egyszersmind segíthet eloszlatni az érintettek esetleges hamis biztonságérzetét.

A kutatók egyrészt azt akarják vizsgálni, hogy milyen szerepet játszanak a hurrikánokon belüli zivatarok a viharok erősödésében – irányítják azt vagy annak tüneteként jelentkeznek –, másrészt arra kíváncsiak, hogy – az Afrikából származó száraz, meleg és poros – szaharai légréteg milyen szerepet játszik a trópusi viharok fejlődésében.

Ez a második év, hogy a NASA drónokat indít útnak a virginiai partokról. A mostani misszió nagyjából szeptember végéig fog tartani, míg a harmadik és egyben utolsó „bevetés” jövő augusztusban kezdődik. A drónok azért előnyösebbek a pilóta által vezetett repülőgépeknél, mert jóval tovább tudnak a levegőben maradni, mint a hagyományos kutatórepülők, és jóval magasabban repülnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.