A vízügy területén nemzetközileg is elismert professzornak a kitüntetést az októberi Budapesti Víz-világtalálkozóhoz kapcsolódó V. Klímacsúcs – Jövőnk a víz címmel tartott konferencián adták át pénteken Budapesten.
Áder János köztársasági elnök az életműdíjast köszöntő levelében megfogalmazta, hogy „A klímaváltozással összefüggő szélsőséges időjárási jelenségek, természeti katasztrófák egyre inkább társadalmi üggyé teszik a környezettudatos gondolkodást. Ám ez önmagában nem elég. Figyelnünk és hallgatnunk kell azok szavára, akik már régóta, és nem az aktuális ökodivat miatt foglalkoznak olyan stratégiai kérdésekkel, mint a vízzel való felelős gazdálkodás ügye” – írta az államfő a konferencián felolvasott levélben.
Németh Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára a konferenciát megnyitó beszédében kiemelte, hogy a haladásban fontos szerep jut a természeti erőforrások védelmének, az oktatásnak és a tudománynak. Az akadémia a vízzel kapcsolatos információkat rendszeresen összegyűjti, konferenciákat szervez, hogy a téma iránti figyelmet ébren tartsa.
Baranyai Gábor, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára, a Budapesti Víz-világtalálkozót előkészítő tárcaközi bizottság elnöke jelezte, hogy a rendezvény célja a víz problémáját fontos társadalmi kérdéssé tenni. Somlyódy László munkásságát méltatva kiemelte: a professzor Magyarország EU-elnöksége idején is kamatoztatta felkészültségét, nemzetközi elismertségét a vízügy területén, a „vizes diplomácia” számára hatékony munkát végez.
Somlyódy László a konferencián tartott előadásában rámutatott arra, hogy globális szinten sokasodnak a vízhez kapcsolódó problémák. A Föld lakosságának növekedésével a víz iránti kereslet és a vízgazdálkodás jelentősége is egyre nő, ezért szerinte célszerű lenne 2050-ig kitekintést adó elemzést végezni arról, hogy a Magyarországon hogyan alakulnak az időjárás-változással összefüggő szélsőségek, hatásuk a folyókra, a vizekre, a mezőgazdaságra.