Megtalálták a férfiklimax okát

Rájöttek, mi okozza a férfiak szexuális étvágytalanságában és az elhízásban kiteljesedő klimaxnak nevezett tünetegyüttest.

tt
2013. 09. 13. 15:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tesztoszteron a legfontosabb férfi nemi hormon. A férfiak szervezete ennek egy részét női nemi hormonná, ösztrogénné alakítja, ám mindkettő mennyisége csökken, ahogy a férfi öregszik. Eddig nem sikerült eldönteni, a kettő közül melyik számlájára írhatók a nemi vágy, az erő és az energia csökkenése miatti panaszok.

„Férfiak millióinak írnak fel tesztoszterongélt, -tapaszt vagy -injekciót ezekre a problémákra, de nem ismeretes, mekkora adagra van szükségük, és az sem, hogy a hormonpótlásos kezelés jó, rossz vagy semleges hatású” – mondta Joel Finkelstein, a Massachusetts General Hospital munkatársa, a New England Journal of Medicine című szaklapban ismertetett kutatás vezetője. Az orvosok általában nem írnak fel ösztrogént férfiaknak, hanem tesztoszteront adnak, és a szervezetükre bízzák, hogy ösztrogénné alakítsa azt.

Az új kutatás azt vizsgálta, hogy a két hormonnak milyen hatása van. A vizsgálatot négyszáz önkéntes férfi bevonásával végezték, a résztvevők életkora húsz és ötven év között változott. Havonta kaptak olyan gyógyszerinjekciót, mely ideiglenesen a serdülés előttire csökkentette szervezetük tesztoszteron-termelését. Ezután különböző dózisban tesztoszteron- vagy hatóanyagmentes gélt kaptak. A résztvevők fele olyan gyógyszert is kapott, amely megakadályozta, hogy a szervezet ösztrogénné alakítsa a férfihormont.

Ezen a módon a tudósok össze tudták hasonlítani, az egyes hormonok különböző mennyisége hogyan hat például az erőnlétre vagy a szervezet testzsírszázalékára.

A kutatók 16 hét után azt állapították meg, hogy az izomtömeg és az erő a tesztoszterontól, a testzsír tömege az ösztrogéntől függ, és mindkét hormonra szükség van, hogy a normális szexuális vágyat és teljesítményt fenntartsák. A kutatási adatok tükrözték az egereken végzett hasonló kísérletek eredményét.

A kutatás időtartama túl rövid volt ahhoz, hogy hosszú távú előnyöket és kockázatokat, így a tesztoszteronpótlás szívműködésre, elmeélességre, prosztata-megnagyobbodásra vagy rák kialakulására gyakorolt hatását is megvizsgálják. A kutatás során a férfihormon hirtelen, mesterségesen történő megvonása is különbözik attól, amikor a szervezetben természetesen, fokozatosan csökken a hormonok mennyisége – közölték a szakemberek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.