Megtalálták az egyik legbefolyásosabb nő sírját

A valaha élt egyik legbefolyásosabb kínai nő sírját találták meg Senhszi tartományban.

kn
2013. 09. 12. 17:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szenzációsnak nevezett leletre az észak-kínai Senhszi tartomány Hszianjang városa közelében bukkantak a régészek. A sír a Tang-dinasztia (618-906) korának egyik legbefolyásosabb politikusa, Sangkuan Van'er végső nyugvóhelyéül szolgált.

Sangkuan Van'er maga magas rangú hivatalnokcsaládból származott, nagyapja és apja ugyanakkor ellenezte az első női császár, Vu Cö-tien (690–705) trónra kerülését, amiért életükkel fizettek, Sangkuan és anyja pedig rabszolgasorsra ítéltetett.

Később Sangkuan ugyanennek a császárnőnek a bizalmasaként, személyi titkáraként szolgált, majd az uralkodónő fiának, Csongcongnak az ágyasa lett. Csongcong halála után nem sokkal, 710-ben Sangkuan egy szövevényes politikai puccskísérletben vett részt, amiért a későbbi császár, Hszüen-cong lefejeztette.

A számos kínai könyvben, filmben és filmsorozatban megörökített Sangkuant az ősi Kína négy legtehetségesebb hölgyének egyikeként emlegetik, aki sokoldalú adottságairól vált ismertté: költő, író is volt, és éles eszű stratégaként tartották számon.

Sangkuan sírjának felfedezése a Tang-dinasztia korának jobb megértéséhez is hozzájárul – mondták a régészek a China Daily című napilapnak. A „kínai Google”, a Baidu hírgyűjtő portálján azt írja: bár a lelet állapota rendkívül megrongált, annak eredetiségét a sírkőbe vésett sírfelirat is megerősíti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.